23 September 2024 13:32
ჯგუფის ,,ქრისტიანები ომის წინააღმდეგ’’ Reforum Space -ის დახმარებით გაკეთებულ ახალ მოხსენებაში ნათქვამია, რომ რუსეთში 14 მღვდელს ჩამოართვეს წოდება მათი ომის საწინააღმდეგო პოზიციის გამო. ეს შემთხვევები მორწმუნეთა უფრო ფართო დევნის ნაწილია, რომლებიც ეწინააღმდეგებიან რუსეთის მიერ წარმოებულ ომს.
გარდა განთავისუფლებისა, სასულიერო პირები საეკლესიო ხელისუფლების სხვა სასჯელსაც ექვემდებარებოდნენ. 19 შემთხვევაში მღვდლებს მსახურების უფლება ჩამოართვეს, ხოლო 11 მღვდელმსახური შტატგარეშე დაინიშნა. რიგ შემთხვევებში ეს ზომები მიიღეს თანმიმდევრობით: ჯერ სასულიერო პირი ითვლებოდა შტაბის ნაწილად, შემდეგ აეკრძალათ მღვდელმსახურება და, ბოლოს, მთლიანად ჩამოაცილეს საეეკლესიო ცხოვრებას.
ჯგუფმა წარმოადგინა მონაცემების ანალიზი არა მხოლოდ რუსეთიდან, არამედ ექვსი ქვეყნიდან, მაგრამ შემთხვევების უმრავლესობა (91%) იყო რუსეთიდან და ბელორუსიდან, სადაც რელიგიური ლიდერები და მრევლი რეპრესირებულნი იყვნენ თავიანთი ომის საწინააღმდეგო პოზიციების გამო.
რეპრესიების ძირითადი მიზეზი იყო ომის საწინააღმდეგო პუბლიკაციები და გამოსვლები - 53 შემთხვევა. სხვა მიზეზები მოიცავს ომის საწინააღმდეგო საპროტესტო აქციებში მონაწილეობას, ომის ქვეტექსტის შემცველ ლოცვებზე უარის თქმას და ომის საწინააღმდეგო ქადაგებებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელი გადააყენეს იმის გამო, რომ უარი თქვა „ლოცვა წმინდა რუსეთისთვის“ წაკითხვაზე.