ფანარიონის მეთაურის ვიზიტის შემდეგ თავდასხმები უმე-ზე გაძლიერდება, -დ.ჯოგო
ზეწოლა კანონიკურ მართლმადიდებელ ეკლესიაზე გაძლიერდება პატრიარქ ბართლომეს ჩამოსვლის შემდეგ, აღნიშნა სერბეთის ეკლესიის ღვთისმეტყველმა.
უკრაინაში ფანარიონის მეთაურის ვიზიტის შემდეგ უეჭველად გაძლიერდება კანონიკურ მართლმადიდებელ ეკლესიაზე თავდასხმები, განაცხადა წმინდა ვასილი ოსტროჟსკის სახელობის უნივერსიტეტის მართლმადიდებლური ღვთისმეტყველების ფაკულტეტის პროფესორმა, აღმოსავლეთ სარაევოში სერბული მართლმადიდებლური ეკლესიის დეკანოზმა დარკო ჯოგომ Sputnik Србија-სთან ინტერვიუში.
ღვთისმეტყველმა აღნიშნა, რომ მეუ-მ მოიწვია პატრიარქი ბართლომე კიევში, რათა მსოფლიოს ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების მიერ აღიარებულად წარუდგინოს საკუთარი თავი , თუმცა ეს ასე არ არის.მაგრამ უკვე ეკლესიებს, რომლებსაც არ უნდოდათ გამოკვეთილად გამოეხატათ თავისი პოზიცია მეუ-ს მიმართ, უკვე ნაკლები შესაძლებლობა ექნებათ თავი დააღწიონ კონფლიქტს.
"გარდაუვალია, რომ ამ ვიზიტის შემდეგ თავდასხმები კანონიკურ მართლმადიდებელ ეკლესიაზე გაძლიერდება,- თქვა მამა დარკომ.- ასევე შევიწროვდება ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების მანევრირების არეალი , ჩვენი სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ჩათვლით, რომლებიც დღევანდელ დღეს ცდილობენ მკვეთრი კანონიკური პოზიცია დაიკავონ. მაგრამ როგორღაც ისინი არ მონაწილეობენ კონფლიქტში მოსკოვსა და კონსტანტინოპოლს შორის თვის მართლებით, რომ "კონფლიქტი ჩვენი არაა".
პროფესორი დარწმუნებულია, რომ "უბრალოდ შეუძლებელი იქნება გაჰყვნენ რაიმე ნეიტრალურ კურსს". თუმცა ამისი არ უნდა ეშინოდეთ.
"ჩვენ უნდა გვესმოდეს, რომ კონსტანტინოპოლის, როგორც დომინირებული ეკლესიის გამოცდილება, და არა სახელმწიფო დეპარტამენტის გეოპოლიტიკური მმართველობის, ილუზორულია",-ხაზი გაუსვა მან.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ ერთობისკენ სხვა გზა , გარდა მეუ-ს აღიარებისა არ არსებობს.