26 September 2024 11:19
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვლადიმერ-ვოლინსკის ეპარქიაში იუწყებოდნენ კოველშჩინაში, სოფელ სტარიე კოშარიში მშენებარე ტაძრის დაწვის შესახებ. ინციდენტი მოხდა 26 სექტემბრის დილას. ტაძარი, რომელიც შენდება ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის საფარველის სახელზე, უმე-ს მრევლს ეკუთვნის. იუწყებიან, რომ ეს ტაძარი შენდება წინა ტაძრის ნაცვლად, რომელიც მოციქულ იოანე ღვთისმეტყველის სახელზე იყო და 2019 წელს, ვნების კვირის ოთხშაბათს მეუ-ს მომხრეთა მიერ იყო მიტაცებული. დაწვის შესახებ იუწყებოდა მრევლის წინამძღვარი, დეკანოზი ანდრია ხომიჩი.
მისი სიტყვებით, დაწვაში ეჭვმიტანილი დიდი ხნის განმავლობაში ემუქრებოდა უმე-ს მღვდელს და მრევლის წევრებს. ამ მუქარების შესახებ მრევლმა განაცხადა პოლიციაში, შესაბამისი ჩვენებების დართვით.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2024 წლის 4 სექტემბერს ჟიტომირის ოლქის ბარანოვსკის რაიონის სოფელ ზერემლიაში დაიწვა ტაძარი, რომელიც ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის საფარველის სახელზე იყო ნაკურთხი. ხანძრის მიზეზია ცეცხლის წაკიდება.