მეუფე ლუკა: იურიდიულად, უმე დამოუკიდებელია და ქრისტეს სამყარო არის დედამიწის ზურგი
ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა განმარტა, რომ იგი თაყვანს სცემს წმინდანებს მათ ეროვნებაზე ორიენტირების გარეშე.
ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის სტატუსის შესახებ შეკითხვას ათონელ ბერ ანდრონიკთან ინტერვიუში უპასუხა.
„ჩვენ იურიდიულად დამოუკიდებელი ვართ. ჩვენ არავისთან ადმინისტრაციული ურთიერთობა არ გვაქვს. უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყველა საკონტროლო ცენტრი მდებარეობს კიევში. და ქრისტეს მშვიდობა არ შემოიფარგლება რომელიმე კონკრეტული ქვეყნის ტერიტორიით. ქრისტეს სამყარო არის დედამიწის ზურგი. მე ვიხსენიებ სხვადასხვა ეროვნების წმინდანებს. ქრისტეს არც ბერძენი ჰყავს და არც ებრაელი“, - განაცხადა ზაპოროჟიის ეპარქიის წინამძღვარმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ, კითხვაზე, იქნება თუ არა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია იატაკქვეშა კონფესია აკრძალვის შემთხვევაში, თქვა, რომ მან მოუწოდა ეკლესიის სასულიერო პირებსა და საეროებს მოემზადონ ასეთი სცენარისთვის.