ლავრას ნაკრძალის დირექტორი ჩიოდა, რომ სულიერ ომშია
ოსტაპენკომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ლავრაზე სრული წვდომის უფლება არ აქვს უმე-თან სამართლებრივი წარმოების გამო.
"კიევ-პეჩერის ლავრის" ეროვნული ნაკრძალის გენერალურმა დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ სასამართლო პროცესები ერთი წელია ყოველგვარი გადაწყვეტილების გარეშე მიმდინარეობს, რაც აჭიანურებს პროცედურას და არ იძლევა სიტუაციის რადიკალურ ცვლილებას. ინფორმაციას ავრცელებს «Эспрессо».
„სიტუაცია ჯერ რადიკალურად არ შეცვლილა. სამწუხაროდ, თემიდა არ გრძნობს, რომ სულიერ ომში ვართ და სააპელაციო განხილვები უკვე ერთი წელია მიმდინარეობს“.
ოსტაპენკოს თქმით, იურისტები და ადვოკატები მიიჩნევენ, რომ საკითხი შეიძლება უფრო სწრაფად მოგვარდეს, მაგრამ „პროცედურულად ეს ყველაფერი ჭიანურდება“. შედეგად, წლის განმავლობაში სასამართლოს გადაწყვეტილება არ იქნა მიღებული.
„მუდმივი აცილება, აცილება, რაიმე ტექნიკური მიზეზი, რათა მონასტერთან არსებული ვითარება არ მოგვარდეს“, - დასძინა მან და სასამართლო პროცესის მიმდინარეობით უკმაყოფილება გამოთქვა.
თუმცა გენერალურმა დირექტორმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილებები ლავრის სასარგებლოდ გადაწყდა. მან ასევე განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ქვედა ტერიტორიაზე ახლა მხოლოდ ბერები და მცირერიცხოვანი სამხედრო მოსამსახურეები არიან.
”მაგრამ ჩვენ არ გვაქვს სრული წვდომა ყველა კორპუსთან იქ ორგანიზაციის ყოფნის გამო, რომელთანაც სასამართლო დავა გვაქვს, ანუ უმე-კს-ის მონასტერთან”, - დაასრულა სიტყვა ოსტაპენკომ და აღნიშნა, რომ მიმდინარე სამართლებრივი პროცესი ხელს უშლის ლავრის ტერიტორიის სრულ გამოყენებას..