ისრაელის პოლიცია უმანში ჩავიდა წესრიგის დასამყარებლად
ისრაელის პოლიციის წარმომადგენლები ჩავიდნენ უმანში, რათა უზრუნველყონ ბრატსლაველი ჰასიდების უსაფრთხოება როშ ჰაშანას დროს. ამის შესახებ უკრაინაში ისრაელის ელჩმა მიხაილ ბროდსკიმ საკუთარ ტელეგრამ-არხზე დაწერა.
„წელს უმანში ისრაელიდან 30 ათასზე მეტ მომლოცველს ელოდებიან. შეგახსენებთ, რომ ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ომის დროს უკრაინაში მოგზაურობისგან თავის შეკავების რეკომენდაციას იძლევა“, - დასძინა დიპლომატმა.
წელს ებრაული ახალი წელი, როშ ჰაშანა, 2 ოქტომბრის საღამოს დაიწყება და 4 ოქტომბრის საღამომდე გაგრძელდება, მაგრამ ჰასიდიმებმა უკვე დაიწყეს ქალაქში შეკრება.
უკრაინის საჯარო გვერდები აქვეყნებენ ვიდეოებს უმანიდან.
როგორც მჟკ-მ დაწერა, ეთნოპოლიტიკის სამსახური დაჰპირდა ჰასიდებს, რომ უმანში მომლოცველობისთვის ყველა პირობას უზრუნველყოფს.