უმე-მ მოიგო სააპელაციო სასამართლო დესიატინის ეკლესიის დანგრევის წინააღმდეგ
უმე-ის დამცველები პირველი ინსტანციის სასამართლოში დაამტკიცებენ დესიატინის მონასტრის ვლადიმირ-ოლგინსკის ეკლესიის დანგრევის უკანონობას, რომელიც კულტურის სამინისტრომ გაანადგურა 2024 წლის მაისში.
1 ოქტომბერს კიევის ეკონომიკურ სააპელაციო სასამართლოში გაიმართა მოსმენა კიევში მდებარე ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის დესიატინის ტაძრის დანგრევის საქმეზე. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამ-არხზე ვიდეომიმართვა გამოაქვეყნა, სადაც შეხვედრის შედეგებზე ისაუბრა.
სასამართლომ დააკმაყოფილა რელიგიური თემის „დესიატინის ღვთისმშობლის შობის ეკლესიის“ საჩივარი და გააუქმა ქალაქ კიევის ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელიც მანამდე განუხილველად ტოვებდა საჩივარს სახელმწიფო აღმასრულებლის ქმედებებზე. სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაში აღნიშნულია, რომ საქმე ხელახლა განსახილველად გადაეგზავნება პირველი ინსტანციის სასამართლოს.
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის მიმართვაში აღნიშნა: „მიგვაჩნია, რომ სახელმწიფო აღმასრულებელის ქმედება, რომელმაც თვითნებურად მიიზიდა ეკონომიკური სუბიექტი ტაძრის ამ უნებართვო დანგრევის განსახორციელებლად, უკანონოა. ჩვენ გვესმის, რომ ეს არ დაგვიბრუნებს ტაძარს, რომელიც თვითნებურად დაანგრიეს ათეისტებმა, მაგრამ გვჯერა, რომ ყველა, ვინც მონაწილეობა მიიღო ამ უკანონო ქმედებებში, პასუხი უნდა აგოს ღმერთისა და კანონის წინაშე“.
მან ასევე მადლობა გადაუხადა სასამართლოს სამართლიანი გადაწყვეტილების გამო: „მადლობელი ვართ სასამართლოს, რომ მოისმინა საღი აზრი და მიიღო კანონიერი და სამართლიანი გადაწყვეტილება. ბრძოლა გაგრძელდება. ჩვენ პირველ ეტაპზე დავამტკიცებთ სახელმწიფო აღმასრულებლის ქმედებების უკანონობას და ვიმედოვნებთ, რომ ყველა აგებს პასუხს ღმერთისა და კანონის წინაშე“.
შეგახსენებთ, რომ ადრე, 17 მაისს, უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა მიმართა სამართალდამცავ ორგანოებს, რათა შეემოწმებინათ დესიატინის მონასტრის ვლადიმირ-ოლგინსკის ეკლესიის დანგრევის გარემოებები და აღძრულიყო სისხლის სამართლის საქმე სახელმწიფო შემსრულებლის მიერ ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების შესახებ.