ზელენსკი და ბაიდენი შეთანხმდნენ გააძლიერონ ბრძოლა ლგბტ-ს უფლებებისთვის
განცხადებაში, რომელიც მიიღეს უკრაინისა და ამერიკის პრეზიდენტების შეხვედრის შედეგად, ნათქვამია ადამიანის უფლებების დაცვის შესახებ საერთაშორისო სტანდარტებთან შეთანხმებით.
უკრაინა გააძლიერებს ბრძოლას ლგბტ საზოგადოების დისკრიმინაციის წინააღმდეგ. ამის შესახებ ლაპარაკია უკრაინისა და აშშ სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ ერთობლივ განცხადებაში, რომელიც შეიქმნა ვლადიმერ ზელენსკისა და ჯო ბაიდენის შეხვედრის შედეგად და გამოქვეყნებულია პრეზიდენტის ოფისის საიტზე.
განცხადებაში ცალკე პუნქტად გამოტანილია საკითხი უკრაინაში აშშ-ს მხარდაჭერით ადამიანის უფლებების დაცვის შესახებ.
„უკრაინა გააგრძელებს ადამიანის უფლებების, სამოქალაქო და ძირითადი თავისუფლების პატივისცემის გაძლიერებას საერთაშორისო სტანდარტებისა და ვალდებულებების შესაბამისად, აგრეთვე ბრძოლას რასიზმთან, ქსენოფობიასთან, ანტისემიტიზმთან და საზოგადოება ლგბტ+ დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“, - ნათქვამია ტექსტში.
აგრეთვე იქ მოცემულია უკრაინის გეგმები ძალადობისთვის პასუხისმგებლობის გაძლიერების შესახებ, მათ შორის საკანონმდებლო დონეზეც, ნებისმიერი ადამიანის წინააღმდეგ „მიუხედავად სქესისა, რასისა, ეთნიკური კუთვნილებისა, რელიგიისა, სექსუალური ორიენტაციისა ან პოლიტიკური შეხედულებებისა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების საერთაშორისო საბჭომ ხელშეკრულება გააფორმა უკრაინის განათლების სამინისტროსთან ტრადიციული ოჯახური ღირებულებების დაცვის შესახებ.