უბგკე-ში ფანარიონის მეთაურს თვლიან "კანონიკურად ფართოდ მოაზროვნე" ადამიანად
აშშ-ში უბგკე-ს (უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის) ეპარქიის მეთაურმა 2018 წლის დეკემბერს მეუ-ს შექმნის დღისადმი მიძღვნილ უნიატების დღესასწაულის შესახებ ისაუბრა.
უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის იერარქმა, ფილადელფიის (აშშ) მიტროპოლიტმა ბორის გუდზიაკმა კიევ-მოგილიანსკის აკადემიის სტუდენტებთან ონლაინ-ლექციების დროს ისაუბრა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომესთან კიევში მისი ბოლო შეხვედრის შესახებ და უწოდა მას სასიამოვნო და "კანონიკურად ფართო შეხედულებების მქონე" ადამიანი. "ჩემთვის სასიამოვნო იყო წინა კვირას (ფანარიონის მეთაურის კიევში ვიზიტის დროს-რედ.) შევხვედროდი სამეფო ქალაქის პატრიარქს ბერთლომეს. ეს არის სასიამოვნო ადამიანი, კანონიკურად ფართო აზროვნების მქონე",-თქვა უნიატმა მიტროპოლიტმა.
მან ასევე გაიხსენა, რომ როდესაც 2018 წლის დეკემბერში ცნობილი გახდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქის გადაწყვეტილება გადაეცა ეპიფანე დუმენკოსთვის ტომოსი მეუ-ს შექმნის შემდეგ, უკრაინის კათოლიკურ უნივერსიტეტში გაიმართა სადღესასწაულო ბანკეტი უბკე-ს ხელმძღვანელის სვიატოსლავ შევჩუკის მონაწილეობით. "ჩვენ გვიხაროდა ტომოსი, განსაკუთრებით ხელმოწერის დღეს. 2018 წლის დეკემბერს კიევში იყო უკუ(უკრაინის კათოლიკური უნივერსიტეტის) ბანკეტი, და ჩვენ ყველა ერთად ამ ბანკეტზე, დაახლოებით 400 ადამიანი, ავღნიშნავდით, და უნეტარესმა სვიატოსლავმა წარმოთქვა ამაღელვებელი სიტყვა", -თქვა ბორის გუდზიაკმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ფანარიონის მეთაურის ვიზიტი ზრდის მეუ-ს შესაძლო კავშირს უნიატებთან, თვლის ექსპერტი.