ისლამისტებმა ბურკინა ფასოში ეკლესიის მსახურების დროს 26 ქრისტიანი მოკლეს
ბურკინა ფასოში ჯიჰადისტები აგრძელებენ ქრისტიანების დევნას. ფოტო: pravoslavie.ru ბურკინა ფასოში ჯიჰადისტები აგრძელებენ ქრისტიანების დევნას. ფოტო: pravoslavie.ru
ძალადობრივი თავდასხმები აგვისტოს ბოლოს დაიწყო ქალაქ ბარსალოგოსა და სანაბაში. ქრისტიანული სოლიდარობის საერთაშორისო (CSI) მონაცემებით, დაღუპულთა რიცხვი 400 ადამიანს აღწევს.
2024 წლის 29 სექტემბერს ცნობილი გახდა ისლამური ექსტრემისტების ახალი სასტიკი თავდასხმების სერიის შესახებ დასავლეთ აფრიკის ქვეყანაში ბურკინა ფასოში, იუწყება gnc.news.
ადგილობრივი მედიის ცნობით, ისლამისტებმა ორი დღის განმავლობაში ასობით მშვიდობიანი მოქალაქე მოკლეს, მათ შორის 26 მლოცველი, რომლებიც ესწრებოდნენ საეკლესიო მსახურებას. ინციდენტი ბურკინა ფასოში ცხრა წლის განმავლობაში ერთ-ერთი ყველაზე მომაკვდინებელი იყო.
„ჩვენ ვხედავთ ისლამისტური ძალადობის წარმოუდგენლად საგანგაშო ზრდას ბურკინა ფასოში“, - თქვა ილარია ალეგროციმ, საჰელის უფროსმა მკვლევარმა Human Rights Watch-ში. უფლებადამცველი ჯგუფები დიდი ხანია აფრთხილებენ რეგიონში გაზრდილი ძალადობის შესახებ, განსაკუთრებით ქრისტიანების წინააღმდეგ.
ბარსალოგოში შეიარაღებულმა პირებმა ცეცხლი გაუხსნეს მშვიდობიან მოსახლეობას და მეორე დღეს შეიჭრნენ პროტესტანტულ ეკლესიაში სანაბში, სადაც 26 ქრისტიანი შეიპყრეს და ყელი გამოჭრეს. გადარჩენილებმა ადგილობრივ სკოლას შეაფარეს თავი, თქვა პასტორმა დედაქალაქ უაგადუგუში.
„სოფლელების, მორწმუნეებისა და დევნილთა ისლამისტური შეიარაღებული ჯგუფების მიერ მასობრივი მკვლელობები არა მხოლოდ ომის დანაშაულია, არამედ ადამიანის ღირსების სასტიკი შეურაცხყოფაა“, - თქვა ალეგროციმ და მოუწოდა ისლამისტურ ჯგუფებს შეაჩერონ თავდასხმები.