არქიმანდრიტი ფეოგნოსტი (პუშკოვი) წინასწარი დაკავების იზოლატორიდან გაათავისუფლეს
არქიმანდრიტი თეოგნოსტი (პუშკოვი). ფოტო: t.me/shaltnotkill არქიმანდრიტი თეოგნოსტი (პუშკოვი). ფოტო: t.me/shaltnotkill
უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დაკავებული უმე-ის მღვდელი თავისუფალია.
არქიმანდრიტი ფეოგნოსტი (პუშკოვი) გაათავისუფლეს სტარობელსკის წინასწარი დაკავების განყოფილებიდან, სადაც ის სამ თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში იმყოფებოდა, მიმდინარე წლის ივნისიდან. ამის შესახებ მღვდელი ვალერიან დუნინ-ბარკოვსკი იტყობინება, რომელიც დღეს, 4 ოქტომბერს ესაუბრა მამა ფეოგნოსტს, წერს ტელეგრამის არხი "მშვიდობა ყველას".
„მამა არქიმანდრიტი დააკავა უშიშროების ე.წ. დაჯგუფებამ LPR, უკრაინის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ტელეგრამ არხები „მშვიდობა ყველას“ და „ქრისტიანები ომის წინააღმდეგ“ აგრძელებდნენ კავშირს მღვდელთან და მის ახლობლებთან (მამა თეოგნოსტს ჰყავს მძიმედ დაავადებული დედა). მზრუნველი ადამიანების მხარდაჭერით შესაძლებელი გახდა მღვდლის სამართლებრივი დაცვა და მისი გათავისუფლება“, - ნათქვამია განცხადებაში.
საზოგადოებაში ასევე წერენ, რომ მამა ფეოგნოსტს დრო დასჭირდება წინასწარი დაკავების იზოლატორში არსებული მძიმე პირობების შემდეგ ჯანმრთელობის აღსადგენად.
როგორც მჟკ იტყობინება, რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ლუგანსკის რეგიონში, რუსეთის სპეცსამსახურებმა დააკავეს უმე-ის სასულიერო პირი. მოგვიანებით ცნობილი გახდა მამა თეოგნოსტის დაკავების დეტალები, თუმცა ინფორმაცია მისი დაკავების მიზეზის შესახებ საჯაროდ არ გახმაურებულა.
სექტემბერში, ლუგანსკის ეპარქიის შტატგარეშე მღვდელს მსახურება აეკრძალა ეპარქიის მმარველი იერარქისგან.