დუმენკომ და ზორიამ კულტურის სამინისტროს ხელმძღვანელთან განიხილეს „რუსული სამყაროს“ წინააღმდეგ ბრძოლა
ტოჩიცკიმ და მეუ-ს წარმომადგენლებმა ისაუბრეს რუსეთის ფედერაციის მცდელობებზე, გაანადგუროს უკრაინის ეროვნული იდენტობა.
2024 წლის 3 ოქტომბერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მეთაურმა ეპიფანე დუმენკომ უკრაინის კულტურისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების მინისტრთან ნიკოლაი ტოჩიცკისთან შეხვედრა გამართა, იუწყება ორგანიზაციის პრესსამსახური.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა მეუ-ს სპიკერი ევსტრატი ზარია.
გავრცელებული ინფორმაციით, მხარეებმა წამოჭრეს უკრაინის ეროვნული იდენტობის განადგურების რუსი აგრესორის მცდელობებთან დაპირისპირების, ასევე უკრაინელი ხალხის კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნების საკითხები.
განიხილეს სახელმწიფოსა და რელიგიურ თემს შორის ნაყოფიერი თანამშრომლობის გაგრძელება ომის პირობებში საზოგადოების გაერთიანების მიზნით“, - აღნიშნა მეუ-მ.
გარდა ამისა, შეხვედრაზე განიხილეს უკრაინაში არსებული რელიგიური ვითარება, მათ შორის თანამშრომლობა „რუსული სამყაროს“ იდეოლოგიის წინააღმდეგ ბრძოლაში და მის გამოწვევებზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, ზელენსკიმ დაადასტურა, რომ მან მოუწოდა ფანარს, მიეღო საპატრიარქოს სტატუსი მეუ-სთვის.