05 October 2024 07:15
2024 წლის 4 ოქტომბერს ბანჩენის მიტროპოლიტმა ლონგინმა (ჟარი) ჩაწერა ვიდეო გზავნილი უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკისადმი, სადაც ითხოვს დახმარებას შვილის გათავისუფლებაში. იგი ძალის გამოყენებით წაიყვანეს ტერიტორიული დაკომპლექტების ცენტრის თანამშრომლებმა.
ეპისკოპოსმა თავის მიმართვაში განაცხადა, რომ TCC-ის თანამშრომლების მიერ გატაცებულ შვილს ორი მცირეწლოვანი ბავშვი ჰყავს, მეუღლე კი 9 თვის ორსულია.
მიტროპოლიტი ლონგინი თვლის, რომ TCC-ის თანამშრომლების ქმედებები სრულიად შეუსაბამოა უკრაინის კანონმდებლობასთან.
იმავე დღეს საღამოს ეპისკოპოსი, მიუხედავად საკუთარი ჯანმრთელობის პრობლემებისა, მივიდა ჩერნივცის ტდც-ის შენობაში, შვილის გასათავისუფლებლად.
მას მიაჩნია, რომ ტდც-ის წარმომადგენლების ქმედება, რომლებმაც ორი შვილის მამა ძალით წაიყვანეს სამხედრო ცენტრში, არაადამიანურია და პირობა დადო, რომ დარჩება ტერიტორიული დაკომპლექტების ცენტრში შვილის განთავისუფლებამდე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ტრანსკარპატიაში TCC-ის თანამშრომლებმა უმე-ის ორი მღვდელი გაიტაცეს. თუმცა, მოგვიანებით, უმე-ის მორწმუნეების აქტიური პოზიციის გამო, რომლებიც სასულიერო პირების გათავისუფლებას ითხოვდნენ, გატაცებულები გაათავისუფლეს.