მისი უნეტარესი: "არ არსებობს იარაღი ბოროტების წინააღმდეგ, გარდა სიკეთისა და სიმშვიდისა"
თავმდაბლობა და სათნოება ეხმარება ადამიანს ღმერთის უფრო ღრმად შეცნობაში. ამის შესახებ მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ თქვა თავის ქადაგებაში სულთმოფენობას, აღდგომიდან 50-ე დღეს, როგორც იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
პირველმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თავმდაბლობა აახლოებს ადამიანს ღმერთთან, აძლევს მას ქმნილების ბუნების გაგებას და შეახსენებს, რომ ის თავად არის ღვთის ქმნილება. ის ასევე დაგეხმარებათ თქვენი შემოქმედის სწორად აღქმაში.
მისმა უნეტარესმა ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ ღმერთმა ადამიანი მიწისგან შექმნა და ამის ცოდნამ ყველას უნდა უბიძგოს თავმდაბლობისა და ქველმოქმედებისკენ.
„მიწას აქვს ასეთი თვისება, ის მუდმივად სიკეთეს გვაძლევს: ყორბლის ერთ მარცვალს ვყრით მიწაში და მისგან მთელი თავთავი იძრდება; ბოსტნეულის თესლს მიწაში ჩავყრით და ის მრავლდება; ჩავყრით ხის თესლს და მათგან ამოდის მთელი ხე, რომელიც უხვ ნაყოფს გვაძლევს. ანუ დედამიწა გამუდმებით ამრავლებს სიკეთეს და გვაძლევს მას“, - ამბობს მიტროპოლიტი ონოფრე.
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ როგორც დედამიწა აძლევს ნაყოფს ყველას, მათაც კი, ვინც ზიანს აყენებს მას, ასევე მიწიდან შექმნილმა ადამიანებმა უნდა გაუკეთონ სიკეთე მათ არაკეთილმოსურნეებს: „როგორც არ უნდა მოექცეს სხვა, ადამიანმა მუდამ სიკეთით უნდა უპასუხოს, იყოს კეთილი და სათნო. სიკეთითა და სიმშვიდით, ყოველგვარი ბოროტება, რაც არსებობს მსოფლიოში, დაძლეულია. არ არსებობს სხვა იარაღი, რომლითაც ბოროტება შეიძლება დამარცხდეს, გარდა სიკეთისა“, - დასძინა მთავარმა მოძღვარმა.
ქადაგების დასასრულს, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ მორწმუნეებს უსურვა, რომ კეთილი საქმითა და ბოროტებაზე გამარჯვებით ყველამ შეძლოს მარადიული სიცოცხლის დამკვიდრება.