მჟკ-ის განთავისუფლებულმა ჟურნალისტმა ბობეჩკომ ვიდეო მიმართვა ჩაწერა საავადმყოფოდან
მართლმადიდებელმა ჟურნალისტმა განმარტა, თუ რატომ დააკავეს და იურიდიული დახმარებისთვის თანხის შეგროვებისკენ მოუწოდა.
მჟკ-ს ჟურნალისტი ვლადიმერ ბობეჩკო, რომელმაც ექვს თვეზე მეტი გაატარა წინასწარი დაკავების იზოლატორში, გაათავისუფლეს გირაოს სანაცვლოდ. მან ჩაწერა ვიდეო მესიჯი საავადმყოფოდან, სადაც მადლობას უხდის ყველას, ვინც გათავისუფლებაში დაეხმარა.
„ამ ვიდეოს ვიღებ იმისთვის, რომ მადლობა გადავუხადო ყველა იმ ადამიანს, ვინც დამეხმარა ციხიდან გამოსვლაში, სადაც ექვს თვეზე მეტი ხნის განმავლობაში უსაფუძვლოდ და უსამართლოდ ვიმყოფებოდი“, - განაცხადა ჟურნალისტმა.
თავის მიმართვაში ბობეჩკომ თქვა, რომ იგი დააკავეს ჟურნალისტური საქმიანობისთვის, რომელიც დაკავშირებულია ეკლესიის ცხოვრების გაშუქებასთან და უკრაინის რელიგიურ სფეროში განვითარებულ მოვლენებთან. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველა გამოქვეყნებული მასალა ეფუძნება ობიექტურ ფაქტებს, ოფიციალურ მოხსენებებსა და ციტატებს და სრულად შეესაბამება დემოკრატიული საზოგადოების ნორმებს. თუმცა კომპეტენტურმა ორგანოებმა მის საქმიანობაში დაინახეს რელიგიური სიძულვილისა და ანტისახელმწიფოებრივი ქმედებების გაღვივების ნიშნები.
„ამ ბრალდებების აბსურდულობა ჩემთვის კვლავაც შოკისმომგვრელია“, - თქვა ბობეჩკომ.
მან ასევე განაცხადა, რომ ადვოკატებისა და საზოგადოების მხარდაჭერით, ექვსთვიანი პატიმრობის შემდეგ გირაოს სანაცვლოდ გათავისუფლება შეძლო, თუმცა მისი საქმე დღემდე დახურული არ არის.
„გულწრფელად მადლობას ვუხდი ყველას, ვინც შეუერთდა ჩვენს დაცვას და ვინც შემოწირა თანხა ადვოკატების გადასახდელად. და განსაკუთრებული მადლობა, ძვირფასო ძმებო და დებო, მათ, ვინც შემოწირულობა გაიღო გირაოს სანაცვლოდ, რომელმაც მილიონ 400 ათას გრივნას გადააჭარბა“, - აღნიშნა ჟურნალისტმა.
ბობეჩკომ დასძინა, რომ მისი ორი კოლეგა, მჟკ-ს ჟურნალისტები, ჯერ კიდევ წინასწარ პატიმრობაში რჩებიან. მან ყველას მოუწოდა, გააგრძელონ სამართლებრივი ბრძოლა მათი გათავისუფლებისთვის: „ეს აუცილებელია იმისათვის, რომ მართლმადიდებელი ჟურნალისტები გაათავისუფლონ და საბოლოოდ გაიმარჯვოს კანონმა და სამართლიანობამ“.