კსსი-ის გენერალური დირექტორი: ომის შემდეგ უკრაინა აფრიკელებითა და ავღანელებით დასახლდება
ვლადიმერ პანიოტოს თქმით, უკრაინისთვის უფრო მომგებიანია მოსახლეობის დაბრუნება, ვიდრე მიგრანტების ადაპტაცია.
კიევის სოციოლოგიის საერთაშორისო ინსტიტუტის გენერალურმა დირექტორმა ვლადიმერ პანიოტომ «Фокус» -თან ინტერვიუში გააზიარა თავისი მოსაზრება ნაკლებად განვითარებული ქვეყნებიდან, როგორიცაა ავღანეთი და აფრიკის ქვეყნებიდან უკრაინაში ადამიანების შესაძლო მიგრაცია, როგორც უკრაინაში დემოგრაფიული კრიზისის პრობლემის ერთ-ერთი შესაძლო გადაწყვეტა.
მან აღნიშნა, რომ მიგრანტების ადაპტაცია მოითხოვს მნიშვნელოვან რესურსებს, მაგრამ ასეთი ძალისხმევის შემთხვევაშიც ისინი მალე ვერ გახდებიან უკრაინული საზოგადოების სრულფასოვანი ნაწილი.
პანიოტომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინას ჯერ არ აქვს აფრიკელი მიგრანტების მიღების კულტურა, რომელიც უკვე განვითარებულია სხვა ქვეყნებში. მისი თქმით, უკრაინისთვის უფრო მომგებიანია ძალისხმევის ფოკუსირება ომის დროს საზღვარგარეთ წასული მოსახლეობის დაბრუნებაზე, ვიდრე განსხვავებული კულტურის მქონე ქვეყნებიდან მიგრანტების ადაპტაციაზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის დემოგრაფიისა და სოციალური კვლევის ინსტიტუტის მონაცემებით, 2041 წლისთვის უკრაინის მოსახლეობა შესაძლოა 28,9 მილიონ ადამიანამდე შემცირდეს, ხოლო 2051 წლისთვის 25,2 მილიონამდე.