სასამართლომ მიტროპოლიტ არსენს საგამოძიებო იზოლატორში ყოფნა გაუგრძელა
წმინდა მთის ლავრის ნაცვალის დაცვა იტყობინება, რომ მოსამართლის გადაწყვეტილება მოსალოდნელი იყო, ხოლო საქმის მოსმენა წარმოებდა მეუფის ერთ-ერთი ადვოკატის დასწრების გარეშე.
2024 წლის 8 ოქტომბერს გაიმართა მოსამზადებელი სასამართლო სხდომა წმინდა მთის ლავრის ნაცვალის, მიტროპოლიტ არსენის (იაკოვენკო) საქმეზე, სადაც მიღებული იყო გადაწყვეტილება, რომ 60 დღით გაგრძელდეს მისი საპატიმროში დაკავების ვადა, იუწყება ტელეგრამ-არხი.
სასამართლომ დაიწყო სხდომა პროკურორის შუამდგომლობით პატიმრობის გაგრძელების შესახებ და განხილვაში უპირატესობა ბრალდების მხარეს მიანიჭა, ხოლო დაცვის მიერ წარმოდგენილი შუამდგომლობები დარჩა უყურადღებოდ. მეტიც, მოსამართლემ იგნორირება გაუკეთა იმას, რომ მიტროპოლიტის ერთ-ერთი ადვოკატი არ ესწრებოდა და მოსმენა მისი მონაწილეობის გარეშე დაიწყო, ამის გამო დაცვას არ ჰქონდა საშუალება, რომ სრულყოფილად წარედგინა თავისი არგუმენტები.
სასამართლომ აგრეთვე უარი თქვა მიტროპოლიტ არსენის ვიდეოჩანაწერის განხილვაზე, რომელსაც შესაძლოა დაედასტურებინა სამართალდარღვევის არარსებობა მის ქმედებებში.
პატიმრობის გაგრძელების გადაწყვეტილება მოსალოდნელი და გამოტანილი იყო, მიუხედავად უკრაინის თერთმეტი სახალხო დეპუტატის მიმართვებისა, რომლებიც სასამართლოს თხოვდნენ მეუფის განთავისუფლებას თავდებით ან გირაოს დაწესებით.
მიტროპოლიტ არსენის დაცვა ამზადებს ამ გადაწყვეტილებაზე აპელაციას. სასამართლოს შემდეგი სხდომა დანიშნულია 2024 წლის 10 ოქტომბერს და ვიდეოკონფერენციის რეჟიმში ჩატარდება.