კიევში სასამართლომ ძეგლთა დაცვის საზოგადოებას ლავრის მე-19 კორპუსის დაცლა დაავალა
შენობა ასევე ცნობილია როგორც ლავრას სასტუმროს შენობა და აქვს ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის სტატუსი აქვს.
ჩრდილოეთის სააპელაციო საქალაქო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც, საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „უკრაინის ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოება“ (USOPIK) ვალდებულია გაათავისუფლოს კიევ-პეჩერის ლავრის N19 კორპუსის შენობა. ინფორმაციას ავრცელებს კულტურის სამინისტრო.
ამრიგად, სასამართლომ დააკმაყოფილა ეროვნული ნაკრძალის „კიევო-პეჩერის ლავრას“ მიერ შეტანილი საჩივარი და გააუქმა კიევის საქალაქო სასამართლოს 2023 წლის 19 ივნისის გადაწყვეტილება.
ახლა „უკრაინის ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოება“ უნდა მოხსნას ყველა დაბრკოლება 19 კორპუსთან დაკავშირებით, რომელიც მდებარეობს მისამართზე: ქ. კიევი, ლავრსკაია, 9, კორპ. 19. ეს შენობა ასევე ცნობილია როგორც ლავრას სასტუმროს შენობა და აქვს ადგილობრივი მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლის სტატუსი.
ამ შენობის ისტორია 1996 წელს დაიწყო, როდესაც N19 შენობა უსასყიდლოდ გადაეცა „უკრაინის ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოება“. იქ იგეგმებოდა უკრაინის ხალხური არქიტექტურისა და ცხოვრების ეროვნული მუზეუმის ფონდების განთავსება. თუმცა, 2023 წლის აპრილში უკრაინის მთავრობამ კულტურის სამინისტროს წინადადებით მიიღო N359 დადგენილება, რომლის მიხედვითაც გადაიხედა კიევ-პეჩერის ლავრას შენობების ქირავნობის პირობები. დადგენილებით გააუქმა წინა გადაწყვეტილება მე-19 შენობის საზოგადოებრივ ორგანიზაციაზე გადაცემის შესახებ.
კულტურის სამინისტროში აცხადებენ, რომ „უკრაინის ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოებას“ 2014 წელს უნდა გაეკეთებინა იჯარის ხელახალი მოლაპარაკება უკრაინის სამოქალაქო კოდექსის გარდამავალი დებულებების შესაბამისად, მაგრამ ორგანიზაციამ ეს არ გააკეთა და განაგრძო შენობის გამოყენება ხელშეკრულების საფუძველზე, რომელიც ახლა უკვე ბათილად გამოცხადდა.
გარდა ამისა, კულტურის სამინისტრო აღნიშნავს, რომ 2022 წელს, უწყებრივმა კომისიამ გამოავლინა მრავალი ორგანიზაცია, რომლებმაც, რეზერვის აზრით, დაუსაბუთებლად მიიღეს შენობების უფასო გამოყენების უფლება კიევ-პეჩერის ლავრაში, რომელთა შორის იყო „უკრაინის ისტორიისა და კულტურის ძეგლთა დაცვის საზოგადოება“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე კიევ-პეჩერის ლავრას ნაკრძალის დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ განაცხადა, რომ ლავრაზე სრული წვდომა დაიხურა უმე-თან სამართლებრივი წარმოების გამო.