მს სსკ: მონტენეგროში არეულობა და უმე-ს დარბევა ერთი ცენტრიდან მომდინარეობენ
დეკანოზი ნიკოლოზ ბალაშოვი თვლის, რომ ერთი და იგივე საგარეო ძალებს სურთ კანონიკურ ეკლესიებზე თავდასხმით მართლმადიდებლური ერთობის შესუსტება.
ანტიეკლესიურ არეულობას მონტენეგროში იგივე საგარეო ძალებმა გაუწიეს ორგანიზება, რომლებიც მეუ-ს მომხრეთა მიერ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრების მიტაცებას პროვოცირებენ, თქვა РИА Новости-თან კომენტარში მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების უფროსის მოადგილემ, დეკანოზმა ნიკოლოზ ბალაშოვმა.
მან აღნიშნა, რომ მოვლენები მონტენეგროში უკრაინის მოვლენებს გავს, რადგან ისინი ნაციონალისტურ საფუძველზე არიან წარმოქმნილები და კანონიკურ ეკლესიებზე ამ იერიშების მიზანი მსოფლიოს სხვადასხვა ნაწილებში მართლმადიდებლური ერთობის შესუსტებაა. ამასთან დაკავშირებით მამა ნიკოლოზი თვლის, რომ მნიშვნელოვანია სხვადასხვა ქვეყნების მორწმუნეების ურთიერთმხარდაჭერა. „ჩვენთვის ძალზე მნიშვნელოვანია კანონიკური მართლმადიდებელი ეკლესიების მორწმუნეების ურთიერთმხარდაჭერა, მათი სოლიდარობა პოლიტიზირებულ განხეთქილებებთან პირისპირ, რომლებიც ჩნდება, როგორც წესი, ნაციონალისტურ საფუძველზე“, - თქვა მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო კავშირების უფროსის მოადგილემ.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, იყვნენ ისეთებიც, ვისაც ჩვენი შეჩერება სნაიპერის შაშხანით სურდა, თქვა პატრიარქმა პორფირემ.