კიევ-პეჩერის ლავრაში საღმრთო ლიტურგია აღავლინა უმე-ის წინამძღვარმა
უმაღლესმა იერარქმა გაიხსენა მამაზეციერივით მოწყალე ყოფნის მნიშვნელობა, რომელიც „კეთილია უმადურთა და ბოროტთა მიმართაც“.
2024 წლის 13 ოქტომბერს, სულთმოფენობის მეთექვსმეტე კვირას, მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ საღმრთო ლიტურგია აღავლინა წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრაში, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
წირვა-ლოცვა აღევლინა პეჩერსკის წმინდა აღაპიტის ტაძარში. მიტროპოლიტთან ერთად მსახურებდნენ ირპენის ეპისკოპოსი ლავრი, ბოროდიანსკის ეპისკოპოსი მარკი, მონასტრის სამღვდელოება და სხვა სასულიერო პირები.
სახარების წაკითხვის შემდეგ მრევლს ქადაგებით მიმართა მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ. უმაღლესმა იერარქმა გაიხსენა მამაზეციერივით მოწყალე ყოფნის მნიშვნელობა, რომელიც არის „კეთილი უმადურითა და ბოროტთათვის“ (იხ. ლუკა 6:35).
"ქრისტიანობაში არის მსხვერპლშეწირული სიყვარული", - თქვა უმე-ის წინამძღვარმა. - ეს არის ღვთიური სიყვარული, ღმერთმა ძალიან შეგვიყვარა (იხ. იოანე 3:16). ის გვაძლევს ყველაფერს, მაგრამ ჩვენ მას არაფერს ვაძლევთ სანაცვლოდ. ერთადერთი, რისი გაკეთებაც შეგვიძლია, არის მადლიერება, მაგრამ უფალს ვერ დავუბრუნებთ იმას, რასაც ის გვიგზავნის ჩვენ. შემოქმედმა მოგვცა სიცოცხლე, სხვადასხვა ცხადი და უხილავი კურთხევა, რომლის წყალობითაც ვარსებობთ და ვმოძრაობთ, გვაქვს შესაძლებლობა დავტკბეთ მისი შემოქმედების სილამაზით. ერთადერთი, რაც შეგვიძლია და უნდა მივცეთ ღმერთს, არის მადლიერება. სანამ ცოცხლები ვართ, ღმერთს უნდა ვმადლობდეთ და რადგან მარადიული სიცოცხლე მივიღეთ, სამუდამოდ უნდა ვმადლობდეთ მას“.
ღვთისმსახურებაზე ლოცულობდნენ უკრაინაში მშვიდობისთვის, მტრებისგან განთავისუფლებისთვის და ომის შედეგად დაზარალებული ხალხის ნუგეშისთვის. უნეტარესმა ღმერთს სთხოვა სიბრძნე ხელისუფლებისთვის, გამბედაობა ჯარისკაცებისთვის, პატიმრების განთავისუფლება და ავადმყოფების განკურნება.
წირვის დასრულების შემდეგ მისმა უნეტარესმა მორწმუნეებს კვირა დღე მიულოცა და უკრაინის მიწაზე მარადიული ხსნისა და მშვიდობისთვის აუცილებელი კურთხევა უსურვა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მიტროპოლიტმა ონოფრემ ადრე გაიხსენა, რომ „უფალმა ხალხს მისცა წმინდა კანონი, რომელიც ადამიანს უჩვენებს გზას ზეცისკენ, ცათა სასუფევლისკენ“.