ევროპის საბჭო: რფ-მ უნდა აანაზღაუროს ზარალი უკრაინაში ტაძრების ნგრევის გამო
ევროპის საბჭოს ადგილობრივ და რეგიონულ ხელისუფლებათა კონგრესი. ფოტო: Укринформ ევროპის საბჭოს ადგილობრივ და რეგიონულ ხელისუფლებათა კონგრესი. ფოტო: Укринформ
ევროპის საბჭოს  ადგილობრივი და რეგიონალური ხელისუფლების კონგრესმა მიიღო რეზოლუცია უკრაინაში ომის შესახებ.
უკრაინის კულტურული მემკვიდრეობის აღდგენა უნდა გახდეს მთავარი თემა მომავალ კონფერენციაზე, რომელიც შეეხება ქვეყნის აღდგენას და ჩატარდება რომში 2025 წელს. ადგილობრივმა ხელისუფლებამ უნდა დაადგინოს ზარალი, ნათქვამია ევროპის საბჭოს ადგილობრივი და რეგიონალური კონგრესის რეზოლუციაში, გადმოსცემს Укринформ.
დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ უკრაინის კულტურული ობიექტების ნგრევა და ძარცვა სისტემური პოლიტიკის ნაწილს ჰგავს, რომელიც მიმართულია ქვეყნის ისტორიული და კულტურული იდენტობის განადგურებაზე, რაც გენოციდის მიზნებს შეესაბამება.
კონგრესი აგრეთვე მოუწოდებს ევროპის ადგილობრივ და რეგიონალურ ხელისუფლებას, რომ გააქტიურონ ამ სფეროში  უკრაინისთვის დახმარება და შექმნან პარტნიორობა კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის კუთხით.  დახმარების მნიშვნელოვან ასპექტებად დასახელებულია ზარალის დოკუმენტირება, გაციფრულება, აგრეთვე მატერიალური და არამატერიალური მემკვიდრეობის სტაბილიზება.
რეზოლუციას მხარი დაუჭირა 122 დელეგატმა, წინააღმდეგი იყო მხოლოდ ერთი. დოკუმენტში აგრეთვე აღნიშნულია, რომ რუსეთმა უნდა გადაუხადოს კომპენსაცია მიყენებული ზარალისთვის უკრაინის კულტურულ, ისტორიულ და რელიგიურ მემკვიდრეობას. უკრაინის ადგილობრივმა ხელისუფლებამ აქტიური მონაწილეობა უნდა მიიღოს ზარალისა და კომპენსაციის მოთხოვნის რეესტრის მუშაობაში.
კონგრესი მიესალმა ხელისუფლების ადგილობრივი და რეგიონალური ორგანოების როლს სახელმწიფო ინსტიტუტებისა და მოსახლეობისთვის აუცილებელი მომსახურების უზრუნველყოფის მხარდაჭერაში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ (ესპა) მიიღო რეზოლუცია მოწოდებით, რომ აღიარონ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესია რუსული გავლენისა და პროპაგანდის ინსტრუმენტად.