დუმენკომ დაარწმუნა ამერიკელები, რომ მეუ- უდიდესი რელიგიური ორგანიზაციაა
მეუ-ს მეთაური შეხვდა აშშ-ის კონგრესმენებს, რომლებიც ჩამოვიდნენ კიევში ეროვნული ლოცვის საუზმეზე მონაწილეობისთვის.
2021 წლის 9 სექტემბერს აშშ-ს კონგრესმენებთან შეხვედრაზე ეპიფანე დუმენკომ წარმოადგინა მეუ მისი მეთაურობით, როგორც უდიდესი რელიგიური ორგანიზაცია უკრაინაში.
როგორც მეუ-ს პრეს-სამსახური იუწყება, შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენელთა პალატის კომიტეტის წევრები საგარეო საკითხებში: კონგრესმენი შტატ პენსილვანიიდან ბრაიან ფიცპატრიკი, ხუან კარლოს ვარგასი კალიფორნიის შტატიდან და ხუთი მოწვევის ექს-კონგრესმენი შტატ ოჰაიოდან რობერტ მაკიუენი მეუღლესთან ერთად.
მეუ-ს მხრიდან იქ იმყოფებოდნენ "არქიეპისკოპოსი" ევსტრატი ზორია და "კიევის მიტროპოლიის" მრჩეველები.
ამერიკელებთან საუბარში დუმენკომ უკრაინის დამოუკიდებლობის, სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობისათვის ბრძოლაში თანმიმდევრული მხარდაჭერისა და რეფორმების გატარებისთვის მადლობა გადაუხადა მათ .
"როგორც უდიდესი რელიგიური ორგანიზაცია უკრაინაში ჩვენ, როგორც ეკლესია, ვგრძნობთ ჩვენს განსაკუთრებულ პასუხისმგებლობას უკრაინელი საზოგადოების წინაშე- დავეხმაროთ უკეთესი დემოკრატიული, ევროპული, კორუფციის ცოდვისგან თავისუფალი სახელმწიფოს შენებაში ",-განაცხადა ეპიფანემ და დაამატა, რომ თუ არის "მეგობრული მხარდაჭერა ჩვენი პატრინიორების მხრიდან", ეს ამოცანა სავსებით მიღწევადია.
ასევე მეუ-ს მეთაურმა და აშშ-ის კონგრესის წარმომადგენლებმა განიხილეს რეფორმები, რომლებიც ეხება უზენაესობის უფლების დამტკიცებას უკრაინაში. ეპიფანემ განაცხადა მხარდაჭერა ამ რეფორმების მიმართ, რამდენადაც "ეკლესია მოწოდებულია დაადასტუროს სიმართლე და დაიცვას ის".
შეხვედრის შედეგებით მხარეებმა მოილაპარაკეს ურთიერთ თანამშრომლობის გაგრძელებაზე.
ადრე დუმენკო შეხვდა უკრაინაში აშშ-ს საკითხებში დროებით რწმუნებულს ჯორჯ კენტს, რომელმაც განაცხადა "აშშ-ის მხრიდან რელიგიური თავისუფლების გარედან ზეგავლენის გარეშე ძლიერი მხარდაჭერის შესახებ ".