17 October 2024 12:32
17 ოქტომბერს ჩერკასის უმე-ის მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძარი მეორე მცდელობისას დაიპყრეს უცნობმა პირებმა.
მას შემდეგ, რაც მორწმუნეებმა, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ თეოდოსთან ერთად, შეეცადნენ დაეცვათ თავიანთი სალოცავი და განედევნათ ეკლესიის თავდამსხმელები, რადიკალებმა და ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაიწყეს თავიანთი მხარდამჭერების შეკრება ადგილობრივ საზოგადოებაში და სცადეს ტაძრის შტურმით აღება.
ისინი საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე შეიჭრნენ, მორწმუნეებს სცემეს, ცრემლსადენი გაზი შეასხეს და ეპისკოპოს თეოდოსს ფიზიკური ზიანი მიაყენეს.
პოლიცია მთელი ამ დროის განმავლობაში უმოქმედოდ იყო, შემდეგ კი სამართალდამცავებმა ტაძრის ტერიტორია საერთოდ დატოვეს.
ტაძრის აღების შემდეგ, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა მორწმუნეებს მიმართა და თქვა, რომ ჩერკასის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლი და მღვდლები ახლა იძულებულნი იქნებიან ილოცონ თავიანთ სახლებში და ბინებში.
"უფალი, ღვთისმშობელი, მთავარანგელოზი მიქაელი და წმინდა მაკარი ყოველთვის ჩვენთან არიან!"
მან აღნიშნა, რომ მორწმუნეებმა ყველაფერი გააკეთეს ტაძრის დასაცავად, მაგრამ მის აღებას ვერ შეუშლიდნენ ხელს. ეპისკოპოსის თქმით, მორწმუნეთა წასვლასთან ერთად, მადლმაც დატოვა ტაძარი.
მიტროპოლიტმა გამოთქვა რწმენა, რომ ისინი დაბრუნდებიან თავიანთ სალოცავში. ამასთან, მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სიმართლისთვის ბრძოლა სასამართლოში გაგრძელდება, თუმცა სამართლიანობის აღდგენის იმედი მცირეა.