მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა წმ. ბარბარეს სკიტში ეკლესიას საფუძველი ჩაუყარა
წმინდა ლუკა ვოინო-იასენეცკის სახელობის საეკლესიო სახლის საძირკვლის ჩაყრა. ფოტო: Ровенская епархия წმინდა ლუკა ვოინო-იასენეცკის სახელობის საეკლესიო სახლის საძირკვლის ჩაყრა. ფოტო: Ровенская епархия
წმინდა ბარბარეს სკეტის ტერიტორიაზე, სოფელ სტარი კორეცში ააშენებენ საეკლესიო სახლს წმინდა ლუკა ვოინო-იასენეცკის პატივსაცემად.
2024 წლის 17 ოქტომბერს რივნისა და ოსტროგის მთავარეპისკოპოსმა პიმენმა სოფელ სტარი კორეცში არსებულ წმ. ბარბარეს მონასტერში წმინდა ლუკა ვოინო-იასენეცკის პატივსაცემად საძირკველი ჩაუყარა საეკლესიო სახლის მშენებლობას. ამ მონასტრის წინამძღვარია არქიმანდრიტი მიხეილ ზუშჩენკო. ამის შესახებ იტყობინება უმე რივნის ეპარქიის პრესსამსახური.
„ეს მნიშვნელოვანი მოვლენაა ადგილობრივი მართლმადიდებლური საზოგადოებისთვის, რადგან წმინდა ლუკა ვოინო-იასენეცკი, რომელიც ცნობილია თავისი მოღვაწეობით, როგორც ექიმი და სულიერი მენტორი, პატივსაცემი წმინდანია, განსაკუთრებით მათ შორის, ვინც მედიცინასა და სამხედრო სამსახურშია.
ასეთ რთულ პერიოდში ეკლესიის დაარსება ნიშნავს, რომ მოსახლეობაში მართლმადიდებლური ტრადიციების შენარჩუნების სურვილი გაჩნდა.’’- არქიეპისკოპოსი პიმენი.