მირიანე: უმე-ს მიმართ სიძულვილის გამღვივებელი ჟურნალისტი უნდა დაისაჯოს
მორწმუნეები მიაღწევენ იმას, რომ აიდერ მუჟდაბაევმა, რომელმაც უმე-ს საჯაროდ მტრული უწოდა და მოუწოდა მისი განადგურებისკენ,სამართლებრივად აგოს პასუხი.
საზოგადოებრივმა კავშირმა "მირიანე"-მ მოამზადა შეტყობინება ჟურნალისტ მუჟდაბაევის მიერ გამხორციელებულ დანაშაულზე, რომელიც გათვალისწინებულია უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლით. შესაბამისი დოკუმენტი გამოაქვეყნეს ორგანიზაციის ტელეგრამ-არხზე სამშაბათს, 2021 წლის 14 სექტემბერს.
"ჟურნალისტები, რომლებიც აღვივებენ რელიგიურ მტრობას და სიძულვილს, აუცილებლად უნდა გადასცენ სისხლის სამართლის პასუხისგებაში. ეს ჩვენი პრინციპული პოზიციაა",- ხაზი გაუსვეს საზოგადოებრივ ორგანიზაცია "მირიანეში".
მორწმუნეებს შეახსენეს, რომ აიდერ მუჟდაბაევი- გენერალური დირექტორის მოადგილე და ყირიმის თათართა ტელეარხის "ATR" -ს (კიევი) სახე არაერთხელ უწოდებდა უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას მტრულს, ხოლო ამ წლის აგვისტოში თავის იუთუბ-არხზე მოუწოდებდა მიეღოთ კანონი, რომელიც ხელს შეუშლიდა მის არსებობას. მან განაცხადა, რომ მისი უკრაინის ტერიტორიიდან გაძევება - ეს უბრალოდ ქვეყნის უსაფრთხოების საქმეა".
რელიგიურ ნიადაგზე მტრობის გაღვივებისთვის მან პასუხი უნდა აგოს კანონის წინაშე, აღნიშნეს ორგანიზაციაში.
"სოციალურმა ორგანიზაციამ "მირიანე"-მ მოამზადა შეტყობინება მუჟდაბაევის დანაშაულზე, რომელიც გათვალისწინებულია უკრაინის სისხლის სამართლის 161 მუხლით, და შეეცდება გადასცეს ჟურნალისტი სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობაში",- განმარტეს მორწმუნეებმა.
მჟკ წერდა, რომ მუჟდაბაევმა მოუწოდა უმე-ს ფიზიკური განადგურებისკენ. მის წინა განცხადებებში უმე-ზე და მოწოდებებში "წაეთრიონ" "ფსბ-ს მკვლელი ეკლესიიდან", რომელიც "სვიატოგორკის ლავრაში ტყვიებს ასხამს", პოლიციამ რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივება ვერ დაინახა.