ფანარის არქონტებმა ნავალნის ცოლი დააჯილდოვეს
არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორი, იულია ნავალნაია, ანტონი ლიბერაკისი. ფოტო: archons.org არქიეპისკოპოსი ელპიდოფორი, იულია ნავალნაია, ანტონი ლიბერაკისი. ფოტო: archons.org
კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ათენაგორას ჯილდო ადამიანის უფლებათა სფეროში მოღვაწეობისთვის იულია ნავალნაიას გადაეცა, იუწყება Archons.org.
19 ოქტომბერს, მსოფლიო პატრიარქი ბართლომეოსის ლოცვა-კურთხევით ნიუ-იორკში, კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ათენაგორას სახელობის ჯილდო რუსი ოპოზიციონერი პოლიტიკოსის ქვრივს იულია ნავალნაიას გადაეცა. წერს გამოცემა  Archons.org.
არქონტებს სჯერათ, რომ „იულია ნავალნაია ერთ-ერთი ყველაზე გაბედული ადამიანია პლანეტაზე და მისი მტკივნეული პირადი გამოცდილება ტირანთან ქმრის დაკარგვის შესახებ არის ავტორიტარული მმართველობის ადამიანური ღირებულებისა და ძირითადი თავისუფლებების უარყოფის ძლიერი ილუსტრაცია“.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს არქონტთა მეთაურის, ანტონი ლიბერაკისის თქმით, ნავალნაია არის „საერთაშორისო საზოგადოების სინდისი“, რომელმაც თავისი „წინასწარმეტყველური ხმით მოუწოდა მას გამოეჩინა თავისი ერთგულება თავისუფლებისადმი და არ დაეყოვნრებინა გადამწყვეტი ზომები მიეღო მოსკოვის კრიმინალური რეჟიმის  წინააღმდეგ. “
მჟკ ადრე წერდა, რომ ეპიფანეს ჯილდო გადაეცა შეერთებულ შტატებში რელიგიის თავისუფლებისადმი ზრუნვისთვის.