სუმში უმე ლოცულობს რფ-ის მორიგი შეტევის დროს დაღუპულთა სულებისთვის
„დღეს ქ. სუმის ფერიცვალების საკათედრო ტაძარში ერთობლივი ლოცვის დროს ჩვენ საგანგებო ლოცვით მივმართეთ უფალს. ვლოცულობდით ჩვენი ქალაქის მშვიდობიანი მოსახლეობის სულთა განსვენებისთვის, რომლებიც წუხანდელი ბარბაროსული ტერორისტული ავიადარტყმის შედეგად დაიღუპნენ“, - დაწერა 22 ოქტომბერს სუმისა და ახტირსკის მიტროპოლიტმა ევლოღმა თავისი ფესბუქის გვერდზე. მეუფემ აღნიშნა, რომ ეს „წარმოუდგენელი ტკივილი“ - სამი უდანაშაულო სიცოცხლის დაკარგვა, რომელთა შორის 14 წლის გოგონაა, ხოლო მამამისი დაჭრილია. მისი ინფორმაციით, კიდევ ხუთი ადამიანი დაჭრეს კრასნოპოლიეში - „მათი სიცოცხლე აგრეთვე ამ ტრაგედიის მიერ არის დანგრეული“.
„ვლოცულობთ, რომ მოწყალე უფალმა თავის ცათა სასუფეველში მიიღოს უდანაშაულოთა სულები, მწუხარეთ ცრემლები შეუმშრალოს და დაჭრილები განკურნოს. ჩვენი რწმენა და ლოცვა - ჩვენი ძალაა მძიმე განსაცდელთა ჟამს“, - ხაზი გაუსვა მღვდელმთავარმა.
მან აგრეთვე აღნიშნა, რომ „ეს ომი არასდროს იქნება კურთხეული, როგორც ცდილობენ მის გამართლებას ისინი, ვინც ხელი ასწია მის „დასალოცად“. ის დარწმუნებულია, რომ „ეს ომი დანაშაულია კაცობრიობის წინაშე და ჩვენ ვლოცულობთ, რომ უკრაინის მიწაზე მშვიდობა და სიყვარული იყოს გამეფებული“.
„მოვუწოდებ ყველას, რომ გულმხურვალედ ილოცონ მშვიდობისთვის ჩვენს ტანჯულ ქვეყანაში, ილოცონ მათთვის, ვინც მძიმე დანაკლისი განიცადა. ღმერთმა მოგვცეს ძალა და მშვიდობა ჩვენს გულებში“, - ნათქვამია მიტროპოლიტის უწყებაში.
სუმში 23 და 24 ოქტომბერს გამოცხადებულია გლოვა 22 ოქტომბერს, სამშაბათს ღამით რუსეთის იერიშის შედეგად დაღუპულებზე. რუსეთის ჯარების სუმზე იერიშის დროს გამანადგურებელი იარაღი მოხვდა კერძო სახლს, სადაც დაიჭრა 54 წლის მამაკაცი, ხოლო მისი 54 წლის ცოლი, 62 წლის და და 14 წლის ქალიშვილი დაიღუპნენ.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ს სუმის ეპარქიის ტაძრებში ლოცულობდნენ მათთვის, ვინც საავადმყოფოში სროლის შედეგად დაზარალდა.