ელადის იერარქი: დადგა დრო, გავიგოთ ვინ არის ქრისტიანი და ვინ უარყოფს რწმენას
მიტროპოლიტი შეშფოთებულია იმით, რომ საბერძნეთში პოლიტიკური გარემო არ არის მზად ხალხის იდენტობისა და ტრადიციების დასაცავად, ტაქტიკაზე, რომელიც შეურაცხყოფს ქვეყნის ისტორიას.
2024 წლის 21 ოქტომბერს, საბერძნეთის კუნძულ კორფუზე, მეტროპოლიის სულიერ ცენტრში გაიმართა ადგილობრივი ეკლესიის თავისუფალი უნივერსიტეტის ღონისძიება, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო მიტროპოლიტმა ნექტარიმ, იუწყება romfea.gr.
კონფერენციაზე განიხილეს კანონი ერთსქესიანთა ქორწინების შესახებ, მისი შედეგები ბერძნული საზოგადოებისთვის და მისი შეუთავსებლობა ქვეყნის კონსტიტუციასთან. ამ შეხვედრაზე დაისვა საკითხი ერთსქესიანი წყვილების მიერ ბავშვების შვილად აყვანის დაუშვებლობისა და სუროგაციის ინსტიტუტის ლგბტ თემის მოსაწონ კომერციულ ტალღაზე გადასვლის შესახებ.
შეხვედრა დასრულდა მიტროპოლიტ ნექტარიოსის სიტყვით, რომელმაც განაცხადა, რომ თანამედროვე ბერძნული საზოგადოება სამყაროდან უცხო იდეებისა და კონცეფციების შემოტანის ეპოქაშია, რომელიც მოქმედებს კანონის მყიფე ჩარჩოებში. ”ჩვენ უნდა შევწყვიტოთ მათი ყურების მოფერება, ვინც გვისმენს და ფიქრობს, რომ ეკლესიას ძალა არ აქვს,” - თქვა მან.
მიტროპოლიტი ნექტარიოსი შეშფოთებული იყო, რომ ბერძნული პოლიტიკური გარემო არ იყო მზად ხალხის იდენტობისა და ტრადიციების დასაცავად, ტაქტიკის მიღებით, რომელიც შეურაცხყოფდა ქვეყნის ისტორიას.
„ეს დაინახა ნეტარმა არქიეპისკოპოსმა ქრისტოდულოსმა, რომელიც იბრძოდა ამ კურსის წინააღმდეგ, რათა შენარჩუნებულიყო ჩვენი სამშობლო ხელუხლებელი, როგორც გეოგრაფიულ, ისე სულიერ საზღვრებში“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა.
ეპისკოპოსმა ნექტარიოსმა მოუწოდა ბერძნულ საზოგადოებას „გამოფხიზლდნენ“ და გამოავლინონ ისინი, ვინც ბოროტად იყენებს ქრისტიანულ სარწმუნოებას, უარყო იგი პრაქტიკაში: „ჩვენი ძალა არის ჩვენი რწმენა ქრისტესადმი, ისევე როგორც ხალხის სიყვარული ჭეშმარიტებისადმი, რაც შეიძლება არ ჩანდეს. უმრავლესობას, მაგრამ შეუძლია შეარყიოს ყველა, ვინც ფიქრობს, რომ შეუძლია ეკლესიის და ხალხის დაცინვა“.
მიტროპოლიტმა ნექტარიოსმა აღნიშნა, რომ ამ მიზნის მისაღწევად აუცილებელია ეკლესიისა და იერარქიის შიგნით რეალური ერთობა.
ეპისკოპოსმა ისაუბრა ეკლესიის საქმიანობის უზრუნველყოფის აუცილებლობაზე განათლების სფეროში, ხალხის ხელახალი მახარებლობისა და სინდისის აღზრდის გზაზე. გამოსვლის დასასრულს, ხაზი გაუსვა ზემოაღნიშნული ღონისძიებების მნიშვნელობას, ეპისკოპოსმა არქიეპისკოპოსი ქრისტოდულოსის ციტირება მოახდინა: „მაშინ მოვა განკურნება“.
როგორც მჟკ ადრე იუწყებოდა, მიტროპოლიტ ნექტარის თქმით, „ცოდვილი საქმეები მიგვიყვანს ეშმაკის მსახურებამდე, გვაქცევს დამნაშავეებად ღვთის წინაშე და ეს განსაკუთრებით შესამჩნევია თანამედროვე საზოგადოებაში“.