ვატიკანი შეშფოთებულია ზაპოროჟიეს ატომურ ელექტროსადგურზე ბირთვული დარტყმის საფრთხის გამო
არქიეპისკოპოსმა გაბრიელ კაჩიამ გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე ისაუბრა და კონფლიქტის ზონაში ბირთვული ომის რისკების მინიმუმამდე დაყვანისკენ მოუწოდა.
ვატიკანმა სერიოზული შეშფოთება გამოთქვა ბირთვული კატასტროფის რისკის გამო უკრაინასა და რუსეთში მიმდინარე კონფლიქტის ფონზე, იუწყება Vatican News.
ვატიკანის მუდმივმა დამკვირვებელმა, არქიეპისკოპოსმა გაბრიელ კაჩიამ ისაუბრა გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე, რომელმაც გააფრთხილა მსოფლიო საზოგადოება მაიონებელი გამოსხივების შესაძლო უკონტროლო გათავისუფლების შესახებ, განსაკუთრებით ზაპოროჟიეს და კურსკის ატომური ელექტროსადგურების გარშემო.
მეუფემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამ სტრატეგიულ ობიექტებზე თავდასხმებმა შეიძლება გამოიწვიოს მძიმე შედეგები საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისა და გარემოსთვის. მან მოუწოდა სასწრაფო ზომების მიღებისკენ კონფლიქტის ზონაში მდებარე ბირთვულ ობიექტებთან დაკავშირებული რისკების შესამცირებლად. მისი თქმით, პრიორიტეტი უნდა იყოს მოქალაქეების უსაფრთხოება და გარემოს დაცვა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე პონტიფიკოსმა მოუწოდა შეწყვიტონ საჰაერო თავდასხმები უკრაინის ტერიტორიაზე.