წმინდა მიწაზე მხოლოდ უმე-ს აღიარებენ, - იერუსალიმის საპატრიარქოს იერარქი
სებასტიის არქიეპისკოპოსი თეოდოსი ყვებოდა უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს ლოცვის შესახებ უკრაინაში განხეთქილების დაძლევისთვის.
2021 წლის 16 სექტემბერს კონფერენციაზე „მსოფლიო მართლმადიდებლობა: პირველობა და კრებითობა მართლმადიდებლური სწავლების შუქზე“, რომელიც ტარდებოდა ონლაინ-რეჟიმში, იერუსალიმის მართლმადიდებელი ეკლესიის სებასტიის არქიეპისკოპოსმა თეოდოსმა აღნიშნა, რომ წმინდა მიწაზე მხოლოდ ერთადერთ უკრაინის კანონიკურ ეკლესიას ცნობენ - უმე-ს, იუწყება საიტი «Патриархия.ру».
არქიეპისკოპოსმა თეოდოსმა, კონფერენციაზე გამოსვლისას, გამოხატა მხარდაჭერა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ და აღნიშნა, რომ წმინდა მიწაზე დაუღალავად ლოცულობენ განხეთქილების დაძლევის გამო და აღიარებენ მხოლოდ ერთადერთ კანონიკურ ეკლესიას უკრაინაში - უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას და მის მეთაურს - კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარეს მიტროპოლიტ ონოფრეს.
არქიეპისკოპოსი თეოდისი ყვებოდა, რომ იერუსალიმში უფლის საფლავთან მის უნეტარესობასთან ერთობლივი მსახურების დროს, მიტროპოლიმა ონოფრემ „აღაპყრო ხელები და თვალცრემლიანი ლოცულობდა, რომ შეწყდეს ეს კრიზისი და ღმერთმა მშვიდობა მიმადლოს უკრაინის ეკლესიას“.
„ჩვენ სიყვარული, ლოცვა და მსოფლიო მართლმადიდებლობის ჩვენი საერთო მომავლის იმედი გვაერთიანებს“, - დაასკვნა არქიეპისკოპოსმა თეოდოსმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ, ბაჩის ეპისკოპოსის ირინეოსის სიტყვებით, მეუ-ს ავტოკეფალია - ეკლესიის ერთობის დანგრევის საშუალებაა.