რმე-ის სინოდის გადაწყვეტილებით დონეცკის მიტროპოლიტი ილარიონი პენსიაზე გავიდა
დონეცკის მიტროპოლიტი ილარიონი. ფოტო: svlavra.church.ua დონეცკის მიტროპოლიტი ილარიონი. ფოტო: svlavra.church.ua
მათ თავიანთი გადაწყვეტილება გაამართლეს „დონეცკისა და მარიუპოლის მისი მადლიერების მიტროპოლიტის ილარიონის ჯანმრთელობის მდგომარეობით“.
რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდმა დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონი პენსიაზე გაიყვანა. ეს გადაწყვეტილება 2024 წლის 24 ოქტომბერს მოსკოვში მიიღეს, იუწყება ვებგვერდი patriarchia.ru.
რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ თავისი გადაწყვეტილება (ჟურნალი No107) გაამართლა „დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტის ილარიონის ჯანმრთელობის მდგომარეობით, რაც მნიშვნელოვნად ართულებს ეპარქიის შეუფერხებელ მართვას, განსაკუთრებით იმ რეგიონის პირობებში, სადაც სამხედრო ოპერაციები მიმდინარეობს.”
მიტროპოლიტ ილარიონის საპენსიო ადგილად განისაზღვრა „სიმფეროპოლის ეპარქია, რომელიც მხარდაჭერას იღებს დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციისგან“.
"ვლადივოსტოკისა და პრიმორსკის მიტროპოლიტი ვლადიმერი იქნება დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი", - ნათქვამია შეტყობინებაში.
როგორც მჟკ წერდა, დონეცკის მიტროპოლიტმა თქვა: ჩვენ გვჯერა, რომ ღმერთი შეისმენს მისი უნეტარესის ლოცვას ჩვენი მიწისთვის.