RNS: უკრაინაში რელიგიურმა კონფლიქტებმა შეიძლება გამოიწვიოს სამოქალაქო ომი
„ჩერკასში მომხდარი შეტაკება მიუთითებს რელიგიური კონფლიქტის მზარდ საფრთხეზე, რომელიც არ დააკმაყოფილებს უკრაინელი ხალხის ინტერესებს“, - დარწმუნებულები არიან სააგენტოში.
საერთაშორისო საინფორმაციო სააგენტო RNS, რომელიც აშუქებს რელიგიურ საკითხებს, აანალიზებს ვითარებას ჩერკასში უმე-ის ტაძრის ძალით აღებისას, გამოაქვეყნა დასკვნები იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს რელიგიურმა ვითარებამ სრულიად უკრაინის საზოგადოებაზე.
ჩერკასის ტაძრის ირგვლივ მოვლენები მას შემდეგ განვითარდა, რაც ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა კანონს, რომელიც რეალურად კრძალავს უმე-ს, აცხადებს RNS. გამოცემა აღნიშნავს, რომ ამ კანონს კრიტიკა მოჰყვა უკრაინაში და მის ფარგლებს გარეთ და აღნიშნა, რომ ამ გზით ზელენსკი ხელყოფს უკრაინელების რელიგიურ თავისუფლებას.
„ჩერკასიში შეტაკება უფრო სახიფათო რეალობაზე მიუთითებს: ეს არ ეხება მხოლოდ ერთ ქალაქს ან ეკლესიას, არამედ უკრაინაში შიდა დაძაბულობის გაღვივებას, რომელიც შეიძლება გადაიზარდოს რელიგიურ და ეთნიკურ კონფლიქტში, რომელიც არავის ინტერესებს არ მოემსახურება, მითუმეტეს უკრაინელი ხალხის ინტერესებს“, - ნათქვამია სტატიაში.
როგორც RNS აღნიშნა, ჩერკასი, ნაწილობრივ მისი მერის ანატოლი ბონდარენკოს წყალობით, რელიგიური დაპირისპირების ეპიცენტრად იქცა.
„2023 წლის აგვისტოში ფეისბუქზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში ბონდარენკო ამბობს, რომ ის უხელმძღვანელებს ღონისძიებებს ქალაქიდან უმე-ის გაძევების მიზნით და დაამატა: „მოემზადეთ – ჩერკასში არ იქნება მოსკოვის მღვდლები, ხალხი ჩერკასში უკრაინულად ილოცებს.” რობერტ ამსტერდამმა, უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში მომუშავე ადვოკატმა, ვიდეოზე მიუთითა, როგორც მტკიცებულებაზე იმისა, რომ მერი "ამაყობს ამ ეთნიკური წმენდით", წერს საინფორმაციო სააგენტო.
სტატიაში ასევე ხაზგასმულია, რომ უმე კვლავ ყველაზე დიდი რელიგიური კონფესიაა ქვეყანაში და ჯერ კიდევ აქვს 2000-ით მეტი სამრევლო ვიდრე მეუ-ს.
უმე-ის სამრევლოების მეუ-ში „გადასვლებზე“ საუბრისას, RNS იუწყება, რომ მათგან მხოლოდ სამი იყო აღმოსავლეთის რეგიონებში და არც ერთი ფრონტის ხაზის ხარკოვის რეგიონში.
„თუმცა, განხეთქილება მკაფიო ენობრივი და გეოგრაფიული საზღვრების გასწვრივ საფრთხეს უქმნის დამოუკიდებელი უკრაინის მომავალს. რელიგიით გამწვავებული სამოქალაქო ომი იქნება რუსეთის სტრატეგიის კულმინაცია, რათა „გაყოს და დაიპყროს“ ქვეყანა, გამოიყენოს არსებული განხეთქილება და გამოიმუშავოს სიმპათია რუსეთის მიმართ“, - აცხადებენ ჟურნალისტები.
სააგენტო დარწმუნებულია: ”უაღრესად მნიშვნელოვანია, რომ უკრაინის მთავრობამ მიიღოს ზომები დაძაბულობის შესამსუბუქებლად და დაარწმუნოს უმე მორწმუნეები და ზოგადად უკრაინული რუსულენოვანი მოსახლეობა, რომ მათ უფლებებსა და თავისუფლებებს საფრთხე არ ემუქრება.”
მათი აზრით, მიუხედავად იმისა, რომ არის უმე-ში თანამშრომლობის ცალკეული შემთხვევები, უმე-ის სამღვდელოებისა და საერო პირების აბსოლუტური უმრავლესობა უკრაინის ერთგული რჩება.
„უკრაინის მთავრობას აქვს ვალდებულება დაიცვას მათი უფლებები, მიუხედავად იმისა, რომ იგი იბრძვის ერის უსაფრთხოებისთვის. ყოველივე ამის შემდეგ, ეს არის ნებისმიერი ხელისუფლების პასუხისმგებლობა თავისუფალ და პლურალისტურ საზოგადოებაში. მხოლოდ ამ გზით შეიძლება ბოლო მოეღოს უკრაინაში სამოქალაქო ომის შესაძლებლობას“, - ასკვნის საერთაშორისო გამოცემა.
როგორც მჟკ წერდა, მოკალით მღვდლები და ცეცხლში დაწვით: კარასი დაჰპირდა უმე-ის ეკლესიების მიტაცების ახალ სერიას.