დაკავებული მჟკ-ს თანამშრომლების საქმე სასამართლოს გადაეცა, - უუს
25 ოქტომბერს უკრაინის უშიშროების სამსახურის პრესსამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დაასრულა წინასწარი გამოძიება „კრიმინალური ორგანიზაციის იმ მონაწილეების წინააღმდეგ, რომლებმაც FSB-ის ბრძანებით აწარმოებდნენ საინფორმაციო დივერსიას უკრაინის წინააღმდეგ“. დეპარტამენტის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებული ფოტოებზე ასახულია მჟკ-ს ჟურნალისტები ანდრეი ოვჩარენკო, ვალერი სტუპნიცკი, ვლადიმერ ბობეჩკო, ასევე დეკანოზი სერგი ჩერტილინი მათი დაკავების დროს მარტში.
წინასწარი გამოძიების პროცესი ექვს თვეზე მეტხანს გაგრძელდა. ამ ხნის განმავლობაში მამა სერგიმ და ვლადიმირმა გირაოს სანაცვლოდ შეძლეს წინასწარი დაკავების იზოლატორის დატოვება. ანდრეი და ვალერი ამ დრომდე ციხეში რჩებიან.
როგორც Strana წერდა, გამოცემამ საქმეში ერთ-ერთ ბრალდებულთან დაკავშირება მოახერხა და მან დაადასტურა, რომ საბრალდებო დასკვნა განსახილველად მიიღო.
„მისი თქმით, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებლებმა „უბრალოდ დააკოპირეს“ გაზაფხულზე წამოყენებული ბრალდების ტექსტი. თუმცა, მას შემდეგ ჟურნალისტებთან საგამოძიებო მოქმედებები არ ჩატარებულა. "არც ერთი დაკითხვა არ ყოფილა", - განაცხადა გამოცემის თანამოსაუბრემ.
შედეგად, მათ ბრალი ედებათ ოთხი სისხლის სამართლის მუხლით - ღალატი, თანამშრომლობა, მოქალაქეთა თანაბარი უფლებების დარღვევა და დანაშაულებრივი ორგანიზაციის შექმნა.
უუს-მ განაცხადა, რომ „ამჟამად, დაკავებულების წინააღმდეგ საბრალდებო დასკვნა სასამართლოშია გაგზავნილი. მოძალადეებს უვადო თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ ქონების ჩამორთმევით“.