დუმენკო ფანარის სინოდთან ეპისკოპოს მიხეილ კომანსკის მიმართ ჩიოდა
2024 წლის 25 ოქტომბერს ცნობილი გახდა, რომ მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ ფანარის წმინდა სინოდის წევრებს უჩივლა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ეგზარქოს, კომანის ეპისკოპოს მიქაელზე.
გამოცემა Orthodoxtimes.com იტყობინება, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წმიდა სინოდის სხდომაზე, რომელიც ეძღვნებოდა „უკრაინის საკითხს“, წაიკითხეს ეპიფანე დუმენკოს წერილი.
თავის წერილში მიტროპოლიტმა ეპიფანემ გააკრიტიკა კიევის მსოფლიო საპატრიარქოს ეგზარქოსი, კომანსკის ეპისკოპოსი მიქაელი.
Orthodoxtimes.com-მა ასევე თქვა, რომ დუმენკომ „შეამცირა მსოფლიო საპატრიარქოს სამკაციანი დელეგაცია, რომელიც ეწვია კიევს, ისევე როგორც მათი ქმედებები და ამ ვიზიტის შედეგები“.
მჟკ ადრე წერდა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წმინდა სინოდის სხდომაზე, OrthodoxTimes.com-ის ცნობით, განიხილეს პროგრესი „უკრაინის“ საკითხის გადაწყვეტაში.