რმეს-ის ამერიკის ეპარქიამ მხარდაჭერა გამოუცხადა უმე-ს და მიტროპოლიტ თეოდოსს
ამერიკის შეერთებული შტატების რმეს-ის ჩიკაგოსა და შუა ამერიკის ეპარქიის სამღვდელოების შეხვედრამ დაგმო უმე-ის ეკლესიების მიტაცების ფაქტი.
ჩიკაგოს და შუა ამერიკის ეპარქიის სასულიერო პირებმა მხარდაჭერა გამოუცხადეს ჩერკასის მიტროპოლიტ თეოდოსს ჩერკასში, უმე-ის წმინდა მიქაელის ტაძრის ძალადობრივ ხელში ჩაგდებასთან დაკავშირებით, იუწყება chicagodiocese.org.
20-21 ოქტომბერს, ტეხასის გაზაფხულში, მანჩუს წმინდა იონას მართლმადიდებლურ ტაძარში, აშშ-ს რმეს-ის ჩიკაგოსა და შუა ამერიკის ეპარქიის სამღვდელოების ყოველწლიური საშემოდგომო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრას ჩიკაგოსა და ცენტრალური ამერიკის მთავარეპისკოპოსი პეტრე ხელმძღვანელობდა.
შეხვედრაზე მიღებულ იქნა დოკუმენტი, რომელშიც, გარდა ძირითადი საკითხებისა, ეპარქიის სასულიერო პირებმა გამოხატეს მხარდაჭერა მიტროპოლიტ თეოდოსისადმი „მისი ტაძრის ძალადობრივ ხელში ჩაგდებასთან დაკავშირებით“.
ასევე, აშშ-ში რკეს-ის ჩიკაგოსა და შუა ამერიკის ეპარქიის სასულიერო პირების საბჭომ დაგმო „მიტროპოლიტ ონოფრეს ომფორიის ქვეშ მყოფი სხვა წმინდა ადგილების მიმდინარე კონფისკაციის გამო“.
ჩვენ მოვუწოდებთ მორწმუნეებს, ილოცონ ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანისთვის, რომელიც განიცდის ომსა და დევნას მთელ მსოფლიოში“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ინდოეთის მალანკარას ეკლესიის წინამძღვარმა მიტროპოლიტ თეოდოსს მხარდაჭრა გამოუცხადა.