ფილმს წმინდა იეროთეოსზე (ლობაჩევსკი)უკრაინაში გადაიღებენ
გადამღები ჯგუფი ხარკოვის რეჟისორთან ერთად ეწვია ვოლინის ოლქის კოველის რაიონის სოფელ ობლაპიას, სადაც წმინდანმა ბავშვობა გაატარა.
უკრაინაში დაიწყო მუშაობა დოკუმენტურ ფილმზე წმინდა იეროთეოს ოსტროგის (ლობაჩევსკი) ცხოვრება. გადამღები ჯგუფი ხარკოვის რეჟისორის ხელმძღვანელობით ეწვია ვოლინის ოლქის კოველის რაიონის სოფელ ობლაპიას, სადაც წმინდანმა ბავშვობა გაატარა. ამის შესახებ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვლადიმირ-ვოლინის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
ობლაპიში სტუმრებს წმინდა ბასილი დიდის ტაძრის წინამძღვარი, დეკანოზი ვიტალი ვიტიკი დახვდა. „მომავალმა ეპისკოპოსმა ბავშვობა ჩვენს სოფელში გაატარა. მამამისი იყო სიმეონ სტილისტის ტაძრის პირველი მოძღვარი“, - ამბობს მრევლი ვერა შაფრანიუკი.
ისტორიული მასალების შეგროვებისას გადამღებ ჯგუფს თან ახლდა წმინდა სამების დერმანსკის დედათა მონასტრის აბატი ვერონიკა (ზოშჩუკი). სწორედ ამ მონასტერს უკავშირდება წმიდა იეროთეოზის ცხოვრების 40 წელზე მეტი პერიოდი და იქ განისვენებს მისი მხცოვანი ნაწილები. ეპისკოპოსი იეროთეოზი უკრაინის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ წმინდანად შერაცხა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის 11 სექტემბერს ვოლინის წმინდა სამების დერმანის მონასტერში წმინდა იეროთეს (ლობაჩევსკი) მიაგეს პატივი.