26 October 2024 15:06
,,პირველი კაზაკების’’ ჟურნალისტები იუწყებიან, რომ კიევში, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმიდა წინამძღვრის მონასტრის ძმებმა გადაწყვიტეს მონასტრის დროებით დაკეტვა ვიზიტორებისთვის, ხოლო ღვთისმსახურება ჩვეულ რეჟიმში გაგრძელდება.
არსებული ინფორმაციით, ამ გადაწყვეტილების მიზეზი გახდა მონასტერთან წინა დღით აქტივისტების მიერ მოწყობილი პროვოკაცია. შემთხვევის გასაშუქებლად ადგილზე იმყოფებოდნენ გადამღები ჯგუფებიც.
მონასტრისა და მისი ძმების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, მონასტერი განუსაზღვრელი ვადით დაკეტილი დარჩება.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 18 სექტემბერს, უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლები ჩხრეკით მივიდნენ კიევის წმინდა ვვედენსკის მონასტერში.