რუმინეთის ეკლესიის სინოდი უკრაინაში თავისი თემის აღიარებას ითხოვს
რუმინელთა ეროვნული საბჭო უკრაინაში და ბუქარესტის ხელისუფლება ეხმარებიან ჩერნივცის ეკლესიის დაბრუნებას, სადაც ღვთისმსახურება რუმინულად ტარდებოდა.
რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდმა გამოხატა მწუხარება, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ რელიგიური გაერთიანების „უკრაინაში რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის“ იურიდიული აღიარება „განმარტების გარეშე გადადო განუსაზღვრელი ვადით“. ამის შესახებ Hotnews რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის სხდომაზე დაყრდნობით იუწყება, რომელიც 2024 წლის 25 ოქტომბერს გაიმართა.
წმინდა სინოდმა აღნიშნა, რომ ურმე-მ შეასრულა უკრაინის კანონმდებლობის ყველა პირობა, მაგრამ მისი აღიარება ჭიანურდება. ამასთან დაკავშირებით, რუმინეთის საპატრიარქო გააგრძელებს ამ საკითხის გადაწყვეტის ძიებას და მიმართავს რუმინეთისა და უკრაინის ხელისუფლებას.
შეგახსენებთ, რომ 2024 წლის 1 მარტს რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა მხარი დაუჭირა რუმინეთის მართლმადიდებლური თემების ინიციატივას უკრაინაში, რომლებიც ცდილობენ აღადგინონ კონტაქტი რუმინეთის საპატრიარქოსთან რელიგიური სტრუქტურის შექმნის გზით, სახელწოდებით "რუმინეთის მართლმადიდებლური ეკლესია უკრაინაში“.
რუმინელთა ეროვნულმა საბჭომ უკრაინაში სექტემბერში ასევე მოუწოდა დააჩქარონ რუმინეთის მართლმადიდებლური თემების რუმინეთის ეკლესიის კონტროლის ქვეშ გადაყვანის პროცესი. განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა ჩერნივცის პირველი რუმინული ეკლესიის დაბრუნებას, რომელიც ადგილობრივმა ხელისუფლებამ უკანონოდ მიითვისა.