კრემენჩუგში, მეუ-მ გადაიფიქრა უმე-ის ეკლესიაში „მსახურება“
მეუ ამტკიცებს, რომ საკათედრო ტაძარს ჯერჯერობით არ მიიტაცებენ, რადგან პოტენციური კონფლიქტების თავიდან აცილება სურთ
ინტერნეტში გამოჩნდა შეტყობინება, რომ 27 ოქტომბერს, მეუ-ს მხარდამჭერები გეგმავენ თავიანთი „ღვთისმსახურების“ ჩატარებას კრემენჩუგის ეპარქიის უმე-ის საკათედრო ტაძარში, რომლის აღება რამდენჯერმე სცადეს. 26 ოქტომბერს გვიან საღამოს მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მათ გადაწყვიტეს „მსახურების“ გადადება.
მანამდე, 26 ოქტომბერს, უმე-ის ეპარქიის პრესსამსახურმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მეუ-ს წარმომადგენელთა ჯგუფი ცდილობდა ტაძარზე კონტროლი აეღო. დუმენკოს სტრუქტურის ჯგუფი, ადგილობრივ აქტივისტებთან ერთად, ცდილობდა სალოცავში შესვლას, რათა მიეღო საეკლესიო ჭურჭელი იმ "წირვისთვის", რომელიც მათ კვირას დაგეგმეს. ტაძრის საზოგადოება, მამა იოსებთან ერთად, ცდილობდა ამის თავიდან აცილებას.
როგორც ,,კრემენჩუგსკაია გაზეტა’’ წერს, მსახურების გაუქმების გადაწყვეტილება მიიღეს მხოლოდ ორი კჯონფესიის მხარდამჭერთა - მეუ-სა და უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას (უმე) შორის შესაძლო არეულობის საფრთხის გამო. ”
მეუ-ს სასულიერო პირის თეოდოსის თქმით, რომელსაც ციტირებს გამოცემა, „სიტუაცია დაიძაბა, ამიტომ მსახურების გაუქმება ხელს შეუწყობს პოტენციური კონფლიქტების თავიდან აცილებას და საზოგადოებრივი წესრიგის უზრუნველყოფას“.
აღნიშნულია, რომ სამართალდამცავებმა ასევე მოუწოდეს ორივე აღმსარებლობის წარმომადგენლებს დასხდნენ მოლაპარაკების მაგიდასთან სიტუაციის მშვიდობიანი მოგვარების მიზნით, რათა თავიდან აიცილონ დაძაბულობის შემდგომი ესკალაცია ქალაქის რელიგიურ თემებს შორის.
თავის მხრივ, მეუფე თეოდოსიმ თქვა, რომ მსახურება სხვა დროისთვის გადაიდო და პირობა დადო, რომ თარიღსა და დროს შეატყობინებდა.
როგორც მჟკ წერდა, 17 ოქტომბერს, კრემენჩუგში, უმე-ის საზოგადოება იცავდა ღვთისმშობლის მიძინების საკათედრო ტაძარს, მაგრამ ის პოლიციამ დალუქა. მამა იოსებმა აღნიშნა, რომ ადრე მიღწეული იქნა შეთანხმება მეუ-ს წარმომადგენელთან თეოდოსთან ტაძრის დახურვის შესახებ, სანამ სასამართლო გადაწყვეტილება არ მიიღებდა მისი მფლობელის დადგენის გადაწყვეტილებას.