მეუ-ს სასულიერო პირმა თქვა, რომ მან გადაწყვიტა დაეტოვებინა უმე ეთნიკურ ფესტივალზე დასწრების შემდეგ
”მე მათ ვუთხარი, რომ მღვდელი ვარ და მეკითხებიან, რომელი იურისდიქციიდან ვარ”, - უმე-ის ყოფილმა მღვდელმა სიმღერის ფესტივალზე თავი უხერხულად იგრძნო.
უმე-ის ყოფილმა მღვდელმა ვასილი ლევჩენკომ, რომელიც მსახურობდა ბუკოვინაში ზასტავნაში, მეუ-ში გადასვლის შემდეგ, ვრცელი ინტერვიუ მისცა ჩერნივცის პუბლიკაციას "Suspilne" და შეეცადა აეხსნა მისი ქმედების მიზეზები.
„გადასვლამდე ცოტა ხნით ადრე წავედი ჩემს პატარა სამშობლოში. გზად კრიაჩკოვკაში, ეთნოფესტივალზე მივედი. მე გავიზარდე ოჯახში, სადაც უკრაინულ სიმღერებს მღეროდნენ, უკრაინული ტრადიციებით ცხოვრობდნენ. იქ თავს ისე ვგრძნობდი, როგორც საკუთარ ხალხში. როცა თავი გავაცანი და ვთქვი, რომ მღვდელი ვარ და შემეკითხნენ, რომელი იურისდიქციის წევრი ვიყავი, დავიწყე ახსნა: მე თქვენიანი ვარ, მაგრამ მოსკოვის საპატრიარქოდან. ისინი ამან აღაშფოთა, ”- თქვა მან.
შემდეგ, როგორც ამბობს ლევჩენკო, მან დაიწყო ფიქრი: ”როდემდე შეიძლება გაგრძელდეს ასე, როდესაც თითქოს შენს ხალხს ეკუთვნი, მაგრამ მუდმივად უნდა იმართლო თავი”.
„ფესტივალის დასრულებამდე, იქ ყოფნის მესამე დღეს, ფაქტობრივად წავედი იქიდან იმ გადაწყვეტილებით, რომ მინდოდა უკრაინის ეკლესიაში გადასვლა, რადგან დავიღალე ქარის წისქვილებთან ბრძოლაში“, - დაასკვნა მეუ-ს სასულიერო პირმა.
მან ასევე თქვა, რომ ეს გრძელი მოგზაურობა იყო და რომ მისი ნაბიჯი რეალურად ლოგიკური იყო.
„რაღაც მომენტში თავსატეხი ამოვხსენი. მე მქონდა შემდეგი პრინციპი: მე ვმსახურობ ადგილზე, ვაკეთებ ჩემს საქმეს და უნდა ვაკეთო ის ეფექტურად. მე მიზნად დავისახე - მსახურების უკრაინიზაცია, ხალხის ტვინების გაწმენდა ნაგვისგან, რომელიც მოსკოვის პროპაგანდამ გაავრცელა ამ ათწლეულების განმავლობაში. ვცდილობდი ამ საქმის გაკეთებას. მაშინ დავკარგე შესაძლებლობა, გამეკეთებინა ის, რაც სწორად და საჭიროდ მიმაჩნდა“, - დასძინა უმე-ის ყოფილმა სასულიერო პირმა.
ლევჩენკო ჩიოდა, რომ იყო პრეტენზია მრევლისგან, რომლებიც "ვატნიკები" იყვნენ მის საქმიანობასთან დაკავშირებით.
„ხალხს არ მოსწონდა ის, რასაც ვაკეთებდი. და მე შევწყვიტე ამის გაკეთება. შემდეგ უბრალოდ ვგრძნობდი, რომ თავს ვკარგავდი, როგორც მღვდელი, ”- თქვა მან.
ის ამბობს, რომ გადაწყვეტილების მიღებაში მას მეუღლე დაეხმარა: „...მართალი გითხრათ, არ ვიცი, გადავწყვეტდი თუ არა ამ ნაბიჯის გადადგმას, ცოლი რომ არ დამხმარებოდა“.
როგორც მჟკ წერდა, მეუ-ს სასულიერო პირი თვლის, რომ მღვდელს უნდა ეწოდოს "პანოტესი", ხოლო მის მეუღლეს "პანიმატინკა".