ჩერკასიის ეპარქიამ უარყო მეუ-ს ტყუილი მიტროპოლიტ თეოდოსის შესახებ
უმე-ის ჩერკასიის ეპარქიამ კომენტარი გააკეთა ვიდეოზე, სადაც წიგნები, თითქოს, ეპისკოპოს თეოდოსის სახლში იპოვეს.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასის ეპარქიის პრესსამსახურმა დაადანაშაულა მეუ-ს წარმომადგენლები ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსის დისკრედიტაციის მცდელობაში, რაც მოჰყვა მეუ-ს რესურსებზე გამოქვეყნებულ ბოლო ვიდეოს. მიტროპოლიტის კაბინეტში გადაღებულ ვიდეოში, მეუ-ს ჩერკასის ეპარქიის წინამძღვარი, იარემენკო, ეპისკოპოსის დისკრედიტაციის მიზნით აშკარა სიცრუესა და მანიპულირებას მიმართა.
უმე-ის ეპარქიამ განაცხადა, რომ იარემენკომ თავის კაბინეტში შემოიტანა წიგნები „რუსეთის“ ისტორიით და დაალაგა ისინი მიტროპოლიტის ნეგატიური იმიჯის შესაქმნელად. თუმცა, როგორც პრესსამსახურში აღნიშნავენ, წიგნებზე იყო ბეჭედი, რომელიც ეპარქიას არ ეკუთვნის. ჩვეულებრივი ბეჭდის „ეპარქიის ადმინისტრაციის ბიბლიოთეკა“ ნაცვლად ამ წიგნებს ჰქონდა წმიდა მოწამე დანიელ მლიევსკის ფონდის იურიდიული პირის ბეჭედი.
უმე-ის ცნობით, ეს ბეჭედი მოიპარეს ეპისკოპოს ანტონის, წმიდა მოწამე დანიელ მლიევსკის ფონდის ხელმძღვანელის კაბინეტიდან, მთავარანგელოზ მიქაელის ტაძარზე პირველი თავდასხმის დროს. მოიერიშეებმა ის გამოიყენეს მტკიცებულებების გასაყალბებლად და მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმიანობაზე ცრუ შთაბეჭდილების შესაქმნელად.
ეპარქიამ დაგმო მსგავი მეთოდები და უწოდა მათ პრიმიტიული მანიპულირება, რომელიც ადვილად გამომჟღავნდება.