კრივოი როგში მეუ-ს ტაძრის ნაცვლად სავაჭრო ცენტრს ააშენებენ, - მასმედია
ზარეჩნაიაზე, წმინდა იურის ტაძრის მშენებლობისთვის ადგილი მეუ-ს „მღვდელმთავარმა“ სვიმეონ ზინკევიჩმა „აკურთხა“ ჯერ კიდევ კს უმე-ში ყოფნისას, 2016 წელს.
კრივოი როგში მეუ-ს ტაძრის ნაცვლად დაიწყეს „ეპიცენტრის“ მშენებლობა, იუწყება ქალაქის საიტი 0564.ua.
„ამ კვირაში ზარეჩნაიას 5 მკრნ.-ის №26 სახლთან, უშენ ადგილას, სადაც იგეგმებოდა წმინდა იურის ეკლესიის მშენებლობა (მეუ), დაიწყეს სავაჭრო კომპლექსის მშენებლობა. მშენებლობის ტეროტორია შემოღობეს და აამოქმედეს სამშენებლო ტექნიკა. საინფორმაციო ფირფიტაზე მითითებულია, რომ მოსამზადებელი სამუშაოების დაწყება რეგისტრირებულია კრივოი როგის ქალაქის აღმასკომის არქიტექტურულ-სამშენებლო სახელმწიფო კონტროლის საკითხების განყოფილების მიერ“, - იუწყებოდა საინფორმაციო რესურსი კვირას, 2021 წლის 19 სექტემბერს.
ქალაქის საიტმა აგრეთვე აღნიშნა, რომ ხის ჯვარი, აღმართული მეუ-ს ტაძრის მშენებლობის ადგილზე, არაერთხელ გაუტეხევთ უცნობ პირებს.
ადგილობრივმა „მღვდელმთავარმა“ სვიმეონ (ოლეგ) ზინკევიჩმა „აკურთხა“ ეს ადგილი წმინდა იურის ტაძრის მშენებლობისთვის 2016 წელს, ჯერ კიდევ კს უმეს-ს „ეპისკოპოსად“ ყოფნისას. „ეპარქიისა და უკრაინის ეკლესიის არაგულგრილ მორწმუნეთა მცდელობებით, გაჩნდა შესაძლებლობა ჩვენი სულიერების მშენებლობის აღორძინებისა“, - განმარტეს მაშინ მის ეპარქიაში.
მჟკ აგრეთვე წერდა, რომ ლვოვში დუმენკომ „აკურთხა“ ადგილი მეუ-ს ტაძრის მშენებლობისთვის ნაკვეთზე, რომელიც გამოყოფილი იყო უმე-ს თემისთვის.