უმე-ს იერარქმა მოინახულა ტაძრის წართმევას გადარჩენილი ს.მაიდანის თემი
მიტ. ბარსონოფმა აკურთხა ახალი ტახტი დიდმოწამე დიმიტრი სოლუნსკის სახელობის ტაძარში, რომლის თემი 2 წლის წინ არ აჰყვა მეუ-ს აქტივისტების პროვოკაციებს.
2021 წლის 22 სექტემბერს ვინიცისა და ბარის მიტროპოლიტმა ბარსონოფმა ჩაატარა ახალი ტახტის კურთხევა წმინდა დიდმოწამე დიმიტრი სოლუნსკის ტაძარში ვინიცის რაიონის სოფელ მაიდანში. იუწყება ეპარქიის ოფიციალური საიტი.
უმე-ს მორწმუნეები ამ სოფელში ორი წლის წინ განიცდიდნენ შეტევებს მეუ-ს პროვოკატორებისგან. „იყო პროვოკაციები ამ ტაძარზე მეუ-ს წარმომადგენლების მხრიდან, მაგრამ მორწმუნეებმა მღვდელთან ერთად დაიცვეს ერთულება უკრაინის მართლმადიდებელი კანონიკური ეკლესიისადმი“,- აღნიშნეს ვინიცის ეპარქიაში.
მიტროპოლიტმა ბარსონოფმა ასევე უხელმძღვანელა საღვთო ლიტურგიას ტაძარში. მასთან იმსახურეს ეპარქიის მდივანმა, არქიმანდრიტმა არკადიმ (სენჩუკოვსკი), დეკანოზმა ალექსეი მელნიჩუკმა, ლემეშევის მონასტრის იღუმენმა, არქიმანდრიტმა მარკმა(ბარანოვსკი), დეკანოზმა ვიტალი პოგრებნიაკმა, ტაძრის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ანტონ კოვტონიუკმა, ასევე კლირიკოსებმა და სტუმრებმა სამღვდელო ხარისხში. წირვაზე ლოცულობდა ბრაილოვის მონასტრის წინამძღვარი, იღუმენია ანტონია (სტეცენკო).
წირვის შემდეგ შედგა ჯვაროსნული მსვლელობა, რომლის დასრულების შემდეგ მეუფემ მადლობა გადაუხადა წინამძღვარ ანტონს სამრევლოში აქტიური მუშაობისთვის, ტაძრის რემონტისა და სატრაპეზოს მშენებლობისთვის. კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის კურთხევით ეპისკოპოსმა გადასცა დეკანოზ ანტონ კოვტონიუკს წმინდა თავად იაროსლავ ბრძენის ორდენი.