უმე-ის ეპისკოპოსებმა გააპროტესტეს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქმედებები რფ-ის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე
31 October 2024 19:27
7252
უმე-ის ეპისკოპოსების განცხადება რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის ქმედებებზე. ფოტო: Одесская епархия უმე-ის ეპისკოპოსების განცხადება რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის ქმედებებზე. ფოტო: Одесская епархия
უმე-მა დაგმო რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის მიერ დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონის გათავისუფლება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციიდან.
31 ოქტომბრის საღამოს, რამდენიმე ეპარქიის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნდა "უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსების განცხადება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის ქმედებების შესახებ უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მდებარე უმე-ის ეპარქიების შესახებ".
ამ დროისთვის მიმართვას ხელს აწერს უმე-ის 31 იერარქი. ხელმომწერთა შორის პირველია ოდესისა და იზმაილის მიტროპოლიტი აგაფანგელი, უმე-ის წმინდა სინოდის წევრი. მიტროპოლიტებმა, მთავარეპისკოპოსებმა და ეპისკოპოსებმა, პირველ რიგში, დაგმეს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციიდან განთავისუფლება.
მჟკ დოკუმენტის ტექსტს სრულად აქვეყნებს:
„2024 წლის 24 ოქტომბერს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმიდა სინოდმა გადაწყვიტა დონეცკისა და მარიუპოლის მიტროპოლიტი ილარიონი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დონეცკის ეპარქიის ადმინისტრაციიდან გაათავისუფლოს და პენსიაზე გაუშვას. მანამდე ანალოგიურად გაათავისუფლეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სხვა ეპარქიების ეპისკოპოსები რუსეთის მიერ დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე. ეს გადაწყვეტილებები მიღებულ იქნა ცალმხრივად, ყოველგვარი კოორდინაციის გარეშე უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიასთან, რომელიც კანონიკურად დამოუკიდებელია პატრიარქ ალექსი II-ის 1990 წლის 27 ოქტომბრის ტომოსის (ქარტიის) მიხედვით და დადასტურებული უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საბჭოს 2022 წლის 27 მაისის გადაწყვეტილებით.
ჩვენ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსები, კატეგორიულად ვგმობთ ამ გადაწყვეტილებას, როგორც ანტიკანონიკურს, რადგან საეკლესიო კანონი არეგულირებს კანონიკურ ურთიერთობებს მართლმადიდებლურ ეკლესიებს შორის.
მეორე მსოფლიო კრების მეორე კანონი აღნიშნავს იურისდიქციის საზღვრების პატივისცემის აუცილებლობას და აფრთხილებს ერთი ეკლესიის მიერ მეორის ტერიტორიის კონტროლის ნებისმიერ მცდელობას.
მესამე მსოფლიო კრების მერვე კანონი პირდაპირ კრძალავს ნებისმიერი ეპისკოპოსის მხრიდან სხვა ეპისკოპოსის იურისდიქციაში ჩარევას.
გარდა ამისა, ეს გადაწყვეტილება მიზნად ისახავს შელახოს უკრაინის დამოუკიდებლობა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის არსებობა უკრაინის ტერიტორიაზე სამხედრო ოპერაციების რთულ პირობებში. ბოლოს და ბოლოს, წარმოშობით უკრაინელი, დონეცკის ეპარქიის ორგანიზატორის, დონეცკის ოლქის დიდი ხნის წინამძღვარი მიტროპოლიტი ილარიონის ანტიკანონიკური გათავისუფლება და მის ადგილას რუსი ეპისკოპოსის დანიშვნა ზუსტად მოწმობს მოსკოვის სურვილს, მოახდინოს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის კანონიკური ტერიტორიის ანექსია.
ჩვენ არ ვეთანხმებით ამ გადაწყვეტილებას, მოვითხოვთ მის დაუყოვნებლივ გაუქმებას, მოვუწოდებთ უარი თქვან აგრესიულ საეკლესიო პოლიტიკაზე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მისი სულგრძელი სამწყსოს მიმართ, პატივი სცენ კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საზღვრებს, სუვერენიტეტსა და დამოუკიდებლობას, უკრაინის ტერიტორიულ მთლიანობას.