უმე-ის ოდესის ეპარქია: გაჩუმება აღარ შეიძლება, ჩვენ დავიცავთ ეკლესიას
ეპარქიის პრესსამსახური ოკუპირებული ტერიტორიების ეპარქიებთან მიმართებაში რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქმედებებთან დაკავშირებით განცხადებას ეხმაურება.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოდესის ეპარქიამ ეკლესიის უსამართლო ქმედებებისა და დევნისგან დაცვის აუცილებლობის შესახებ განცხადება გაავრცელა.
ეპარქიამ კომენტარი გააკეთა უმე-ის 30 ეპისკოპოსის მიმართვაზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის ქმედებების შესახებ უკრაინის დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მდებარე უმე-ის ეპარქიებთან დაკავშირებით.
ოდესის ეპარქიის პრესსამსახურის ხელმძღვანელის ვიდეო კომენტარში აღნიშნულია, რომ უმე აწყდება მისი დაყოფისა და განადგურების საფრთხეებს.
„ჩვენმა ეპისკოპოსებმა და მღვდლებმა თავმდაბლად გაუძლეს ყველა სირთულეს, როგორც ქრისტემ განკითხვის წინ, მაგრამ დადგა დრო, როდესაც დუმილი არ შეიძლება, რადგან ქვებიც კი ლოცულობენ“, - თქვა ოდესის ეპარქიის წარმომადგენელმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ბოლო მოვლენები, როდესაც სასულიერო პირებს გულის შეტევა ემართებათ, ციხეში სვამენ, ეპარქიებსა და ეკლესიებს ართმევენ, დარტყმაა ყველა მორწმუნეზე, რადგან ეკლესია არ არის მხოლოდ კედლები, არამედ ცოცხალი ორგანიზმია, რომელიც აერთიანებს ყველა მორწმუნეს უკრაინაში.
"ეკლესია ყოველთვის ჩვენთან იყო ყველაზე რთულ დროს და ახლა ჩვენი მოვალეობაა, ხმა ავიმაღლოთ მის დაცვაში და გავაძლიეროთ ჩვენი ლოცვა", - განაცხადა ეპარქიის წარმომადგენელმა.
მიმართვა დასრულდა ერთიანობისა და ეკლესიის, მისი რწმენისა და სიმბოლოების დაცვისკენ მოწოდებით.
„ჩვენ არ დავუშვებთ, რომ განადგურდეს ის, რაც ჩვენთვის წმინდაა. ეკლესია ჩვენ ვართ და ჩვენ აღარ გავჩუმდებით“, - განაცხადა ოდესის ეპარქიის პრესსამსახურის უფროსმა.
ოდესის ეპარქიის ვიდეო ილუსტრირებულია მიტროპოლიტ არსენის (იაკოვენკო) სასამართლო პროცესის კადრებით, მიტროპოლიტ ფეოდოსის (სნიგირევის) ცემის კადრებით, მიტროპოლიტ ლონგინოზის (ჟარი) ინფარქტის კადრებით სასამართლოში.