მიტროპოლიტ ლონგინოზის ადვოკატი: მოსამართლეებს სასამართლო პროცესის ვიდეო გადაღების აკრძალვა სურდათ
მას შემდეგ, რაც მოსამართლემ გადაწყვიტა სხდომა დახურულ კარს მიღმა ჩაეტარებინა, მეუფეს გულის შეტევა დაემართა.
უმე-ის მიტროპოლიტის ლონგინის (ჟარი) ადვოკატმა ვალერი დუტკამ გამოაქვეყნა ვიდეო ჩანაწერი სასამართლო დარბაზიდან, როდესაც მიტროპოლიტი შეუძლოდ გახდა, სანამ სასწრაფო დახმარების მანქანით საავადმყოფოში გადაიყვანდნენ. სასამართლო პროცესი დასრულდა ეპისკოპოსისთვის ინტენსიური თერაპიის განყოფილებაში, თქვა ადვოკატმა Facebook-ზე გამოქვეყნებულ პოსტში.
შეხვედრაზე დაზარალებულთა დაკითხვის ვიდეო გადაღების აკრძალვის საკითხი მათი წარმომადგენლის მოთხოვნით გადაწყდა, ვინაიდან ადრე სასამართლოს სხდომაზე გადაღებული კადრები ინტერნეტში ქვეყნდებოდა. სასამართლომ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა და აკრძალა გადაღება, რამაც მიტროპოლიტ ლონგინოზის აღშფოთება გამოიწვია.
„მიტროპოლიტი ლონგინოზი წინააღმდეგი იყო, რომ შეხვედრა დახურულ კარს მიღმა გამართულიყო, რადგან თვლიდა, რომ საზოგადოებამ უნდა იცოდეს რაში ადანაშაულებდნენ მას. ამის მიუხედავად, სასამართლომ ვიდეო გადაღება აკრძალა“, - განაცხადა ვალერი დუტკამ.
შეხვედრის დროს მიტროპოლიტი ცუდად გახდა და სასწრაფოდ გადაიყვანეს საავადმყოფოში. ბოლო ინფორმაციით, ეპისკოპოსი რეანიმაციაში იმყოფება.
"მადლობა ყველას, ვინც ლოცულობს მისი ჯანმრთელობისთვის", - დასძინა ადვოკატმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ამერიკელი ადვოკატი რობერტ ამსტერდამი ბანჩენის მიტროპოლიტ ლონგინოზის საქმის სასამართლო სხდომაზე ვითარებას გამოეხმაურა. უფლებადამცველმა თავის X-ში დაწერა, რომ გმობს უკრაინის ხელისუფლების მიერ სასამართლო სისტემის გამოყენებას, როგორც უმე-ის სასულიერო პირების წამებისა და დაშინების ინსტრუმენტს.