რმე განაცხადა-ბართლომეს უფლება არ აქვს თავს მართმადიდებლობის ლიდერი უწოდოს
რმე-ში მიუთითეს ფანარიონის მეთაურის პასუხისმგებლობაზე ეკლესიის ერთიანობის დარღვევაში და დაადასტურეს მართლმადიდებლობაში შექმნილი სიტუაციის ზოგადმართლმადიდებლური განხილვა
კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს უფლება არ აქვს გამოდიოდეს მთელი მსოფლიო მართლმადიდებლობის სახელით და თავი მის ლიდერად წარმოადგინოს. ამის შესახებ ლაპარაკია რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებაში, რომელიც მიღებულია 2021 წლის 23-24 სექტემბერს სხდომის შედეგების მიხედვით, იუწყება «Патриархия.ru».
სინოდმა აღნიშნა, რომ „კონსტანტინოპოლის მარადსახსენებელ უწმინდეს პატრიარქთა კეთილშობილური გმირობები წარსულში ვერ გაამართლებენ პატრიარქ ბართლომეს ამჟამინდელ კანონიკურ დანაშაულებებს, რომელიც მხარს უჭერს განხეთქილებას და ეკლესიურ ერთობაში შედის იმ პირებთან, ვინც თავს მართლმადიდებელ მღვდელმთავრებს უწოდებს, მაგრამ კანონიკური ქიროტონია არ აქვთ“.
მან ხაზი გაუსვა, რომ უკრაინაში განხეთქილების მხარდაჭერით პატრიარქმა ბართლომემ დაკარგა მილიონობით მორწმუნეთა ნდობა და „იმ პირობებში, როდესაც მსოფლიოს მართლმადიდებელ მორწმუნეთა უმრავლესობას არ აქვს მასთან საეკლესიო ერთობა, მას აღარ აქვს უფლება გამოვიდეს მთელი მსოფლიოს მართლმადიდებლობის სახელით და თავი მის ლიდერად წარმოადგინოს“.
სინოდმა დაადასტურა მოსკოვის საპატრიარქოს ერთგულება კანონიკური სამართლის ნორმებისა და მართლმადიდებლებს შორის თანამშრომლობის საყოველთაოდ მიღებული პრინციპებისადმი, აგრეთვე მისი გახსნილობა მსოფლიო მართლმადიდებლობაში შექმნილი სიტუაციის ზოგადმართლმადიდებლური განხილვისას.
„მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთობის რღვევის პასუხისმგებლობა მთლიანად პატრიარქ ბართლომეს ეკისრება მისი ანტიკანონიკური ქმედებების გამო“, - ხაზი გაუსვეს რმე-ში.
დასასრულს სინოდმა მხარდაჭერა გამოხატა თავმჯდომარისა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მთელი სისავსის მიმართ „მათ დგომაში ჭეშმარიტებისთვის და ერთგულებისთვის ეკლესიის კანონიკური ერთობის გამო“.
შეგახსენებთ, სხდომა ტარდებოდა მოსკოვში 23-24 სექტემბერს მოსკოვისა და სრულიად რუსეთის უწმინდესი პატრიარქის კირილეს თავმჯდომარეობით. მჟკ წერდა, რომ რმე-ს სინოდმა დაგმო კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ბართლომეს უკრაინაში ვიზიტი, რომელსაც კანონთა უხეში დარღვევა უწოდა.