02 November 2024 17:30
25 ოქტომბერს ნოვოვოლინსკის ოლქის უმე-ს ვლადიმერ-ვოლინსკის ეპარქიის კეთილმოწესე, მამა პეტრე ჩოლაკი ლუცკში ძალით იყო მობილიზებული. ამის შესახებ, საკუთარ წყაროებზე დაყრდნობით, წერს ტელეგრამ-არხი  «Перший козацький».
„უმე-ს მღვდელმსახური ცტკ-ის წარმომადგენლებმა დაიჭირეს, ჩასვეს ავტობუსში და ვლადიმერ-ვოლინსკის რცტკ-ის მესამე განყოფილებაში წაიყვანეს, სადაც მობილიზაციის შესახებ შეატყობინეს. ამის მერე მ. პეტრე სასწავლო პოლიგონში გააგზავნეს“- ნათქვამია უწყებაში.
აღსანიშნავია, რომ მღვდელმსახურმა ცტკ-ში წარადგინა ყველა აუცილებელი დოკუმენტი, რომლებიც მის სამღვდელო ხარისხს ადასტურებენ: ცნობა, ხელდასხმის სიგელი და რეესტრიდან ამონაწერი, სადაც მითითებულია, რომ ის რელიგიური თემის ხელმძღვანელია.
„ჩვენი ინფორმაციით, ცტკ-ში არანაირი რეაგირება არ მოუხდენიათ იმაზე, რომ, კანონების თანახმად, მართლმადიდებელი მღვდელი იარაღს ხელში ვერ აიღებს. მათ არ შეუთავაზებიათ ალტერნატიული სამსახური. მეტიც, მოითხოვდნენ, რომ მღვდელმსახურმა აიღოს ხელში იარაღი და ამის არგუმენტად მოიყვანეს ის, რომ „არსებობენ მღვდლები, რომლებმაც ამაზე თანხმობა განაცხადეს“, - დაამატეს მართლმადიდებელმა ჟურნალისტებმა.
როგორც მჟკ წერდა, 2 ოქტომბერს უმე-ს ხუსტსკის ეპარქიაში გამოაქვეყნეს განცხადება მოწოდებით, რომ ილოცონ უმე-ს კიდევ ერთი მღვდლისთვის - დეკანოზ ვასილი როსოხუსთვის. როგორც დედა მარინამ თავის ფეისბუქზე განაცხადა, მღვდელმსახურის მობილიზება წინადღით მოხდა.