500-ზე მეტი უკრაინელი ბავშვი დაიღუპა რუსეთის ომში უკრაინის წინააღმდეგ, - მედია
2022 წლიდან უკრაინაში 543 ბავშვი დაიღუპა. ფოტო: www.dw.com 2022 წლიდან უკრაინაში 543 ბავშვი დაიღუპა. ფოტო: www.dw.com
Save the Children-ის ანგარიშის მიხედვით, მსოფლიოში დაახლოებით 500 მილიონი ბავშვი იძულებულია იცხოვროს კონფლიქტურ ზონებში.
2024 წლის 31 ოქტომბერს, ბერლინში, საქველმოქმედო ორგანიზაციამ Save the Children გამოაქვეყნა ანგარიში, რომლის მიხედვითაც, 2022 წლის თებერვალში, უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის მასშტაბური ომის დაწყებიდან, უკრაინაში 583 ბავშვი დაიღუპა და 1655-ზე მეტი დაშავდა. ამის შესახებ გერმანული რესურსი Deutsche Welle იტყობინება.
ორგანიზაცია Prio Peace Research Institute-ისა და გაეროს ანგარიშების მონაცემებზე დაყრდნობით იუწყება, რომ 2023 წელს კონფლიქტის ზონებში დაახლოებით 473 მილიონი ბავშვი ცხოვრობდა.
ეს ორჯერ მეტია ვიდრე ოცდაათი წლის წინანდელი მდგომარეობა. ანგარიშში ასევე აღნიშნულია, რომ კონფლიქტის ზონებში ბავშვების წინააღმდეგ მძიმე დანაშაულების რიცხვი კვლავ იზრდება. 2023 წელს ასეთი დანაშაულის 31 721 დადასტურებული შემთხვევა დაფიქსირდა - წინა წელთან შედარებით 15%-იანი ზრდა ფიქსირდება.
ანგარიშში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა უკრაინას, სადაც 2023 წელს დაფიქსირდა ყველაზე მეტი სამხედრო თავდასხმა სკოლებზე, ასევე ღაზას სექტორსა და ეთიოპიას, რომლებიც, უკრაინასთან ერთად, აღინიშნა, როგორც ომის მსხვერპლი ბავშვების ყველაზე დიდი მაჩვენებლის რეგიონები.
Save the Children-ის მონაცემებით, 2023 წელს კონფლიქტის შედეგად 11 338 ბავშვი დაიღუპა ან დასახიჩრდა - დღეში საშუალოდ 31 ბავშვი იღუპება.
ბავშვებისთვის ყველაზე საშიშ რეგიონად რჩება ახლო აღმოსავლეთი, სადაც ყოველი მესამე ბავშვი კონფლიქტის ზონის სიახლოვეს ცხოვრობს. ბავშვების წინააღმდეგ დანაშაულის ყველაზე დიდი ზრდა დაფიქსირდა სუდანსა და ჩრდილო-აღმოსავლეთ აფრიკაში, სადაც ეს რიცხვი 2022 წლის შემდეგ ხუთჯერ გაიზარდა.
ორგანიზაცია ასევე მოუწოდებს სახელმწიფოებს, შეასრულონ თავიანთი ვალდებულებები შეიარაღებულ კონფლიქტში ბავშვების დასაცავად „ლეგალურად, ფინანსურად და საგარეო პოლიტიკური მოქმედებებით“.
2024 წლის 26 ოქტომბრის მდგომარეობით, 2022 წლის თებერვალში უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის სრულმასშტაბიანი ომის დაწყებიდან, უკრაინაში 583 ბავშვი დაიღუპა და 1655-ზე მეტი დაშავდა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ რუსეთის ფედერაციასთან ომში დაღუპულთა ნახევარი უკრაინის ეკლესიების წარმომადგენლები იყვნენ უმე-დან.