უმე-მა წმინდა ფილარეტი, ზვერინეცკის აღმსარებელი წმინდანად შერაცხა
30 ოქტომბერს უმე-ის სინოდალურმა ლიტურგიკულმა კომისიამ გამოაქვეყნა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდის მიერ დამტკიცებული ლიტურგიკული ტექსტები.
2024 წლის 23 ოქტომბერს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა სინოდმა წმინდანად შერაცხა არქიმანდრიტი ფილარეტი (კოჩუბეი), კიევ-ზვერინეცკის სკიტის ბოლო წინამძღვარი, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
მეუფე ფილარეტი, ზვერინეცკის აღმსარებელი, ცნობილი გახდა საბჭოთა კავშირში თავისი რწმენითა და სიმტკიცით ეკლესიის დევნისა და შევიწროების პერიოდში.
არქიმანდრიტი ფილარეტი 1931 წელს დააპატიმრა კიევის საქალაქო პროკურატურამ ანტისაბჭოთა აგიტაციის ბრალდებით. დაპატიმრების შემდეგ მას მიუსაჯეს გადასახლება ყაზახეთში, რომელიც მოგვიანებით შეიცვალა იძულებითი შრომის ბანაკში ყოფნით. წმიდანმა სიცოცხლის ბოლო წლები ბანაკში გაატარა და მიწიერი ცხოვრება დაასრულა არხანგელსკის მახლობლად მდებარე მასობრივ საფლავში დაასრულა. მისი გარდაცვალების ზუსტი თარიღი უცნობია.
წმინდა ფილარეტის ხსენების დღე აღინიშნება 14 დეკემბერს, მისი მონაზვნობის აღსასრულისა და საბოლოო განაჩენის დღეს, რომელიც გახდა მისი აღმსარებლური ცხოვრების ბოლო ეტაპი.